Ciąża,Dziecko,Mamy Tematy,Taty Tematy

Pytamy kandydatów. Andrzej Duda i polityka prorodzinna

8 maja , 2015  

Poprosiliśmy kandydata na prezydenta, Andrzeja Dudę (Prawo i Sprawiedliwość) o ustosunkowanie się do zagadnień związanych z polityką prorodzinną w Polsce (wsparcie finansowe, ulgi podatkowe, dostępność żłobków i przedszkoli oraz wcześniejsze posyłanie dzieci do szkoły) i przedstawienie swojej propozycji zmian. Otrzymaliśmy poniższą odpowiedź:

 

Sytuacja rodzin w Polsce

W Polsce rodzi się zbyt mało dzieci, a młodzież emigruje. Wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi jest powszechną i sprawdzoną metodą w krajach Unii Europejskiej. Należy ją wprowadzić również w Polsce. Żeby była skuteczna musi być powszechna, wieloaspektowa i trwać o wiele dłużej niż tylko rok. Powinna objąć wszystkich, którzy posiadają potomstwo. Jedynym wyjątkiem powinny być rodziny o najwyższych dochodach.

 

Wsparcie dla rodzin

Rodziny powinny uzyskać realne wsparcie w postaci comiesięcznego dodatku w wysokości ok. 500 zł na pierwsze dziecko z progresją na następne.Należy obniżyć podatek VAT na ubranka dziecięce, zwiększyć o 40% sieć żłobków i przedszkoli, bo w Polsce procent dzieci z nich korzystających jest jeden z najniższych w Europie. Przygotować program mieszkaniowy dla młodych małżeństw z wykorzystaniem gruntów państwowych, co znacznie obniży koszty budowy.

 

Miejsca pracy

Jestem przekonany, że dzisiaj kraj potrzebuje wielkiego planu odbudowy polskiej gospodarki, odbudowy przemysłu, bo potrzebne są miejsca pracy, żeby młodzi ludzie nie bali się zakładać rodziny, by mieli pracę, wynagrodzenie, żeby nie wyjeżdżali z Polski, ale tu się żenili i wychodzili za mąż, tutaj mieli dzieci. Odbudowa polskiej gospodarki w ogromnym stopniu będzie sprzyjać polskim rodzinom. Bo z tego będą miejsca pracy. A dzisiaj brak pracy, lub strach przed jej utratą jest bolączką milionów polskich rodzin.

 

Kwestia 6-latków

Co do zasady uważam, że najlepiej o dzieci dbają ich rodzice i oni wiedzą, kiedy dziecko jest gotowe pójść do szkoły. Dwanaście miesięcy dla małego dziecka to długi okres. Dla jednych dzieci 6 lat to moment, kiedy można zacząć już szkolną edukację, ale dla innych to zbyt wcześnie. Niestety, rząd i prezydent podeszli nawet do tej sprawy w sposób bezrefleksyjny. Bardzo źle się stało, że  zignorowali setki tysięcy podpisów obywateli, którzy chcieli by rodzice mieli w tej kwestii wybór.

 

Będę chciał aby zrealizowany został następujący program: 

 • 500 złotych na każde dziecko poczynając od drugiego (dla rodzin o najniższych dochodach na każde dziecko);
 • dostępne i bezpłatne przedszkola;
 • zmiany systemu opieki zdrowotnej, z poparciem prezydenta, które będą opierać się na założeniu, że pacjent jest zawsze w centrum uwagi. Odejście od kryterium zysku w służbie zdrowia – lekarze mają leczyć, a nie liczyć; Fatalna instytucja jaką jest NFZ powinna być zlikwidowana;
 • prawo rodziców do decydowania o edukacji swoich dzieci. Prezydenckie poparcie zmian w edukacji przywracających 8- klasową szkołę podstawową i 4-letnie liceum; likwidacja systemu testowego; W każdej szkole powinien być gabinet lekarski i stomatologiczny;

 

Moje zadania:

 • Państwo dbające o polskie rodziny;
 • W trosce o demografię – musi być nas więcej;
 • Praca za godne wynagrodzenie;
 • Program „Twoje mieszkanie”;
 • Państwo dbające o seniorów;
 • Bezpieczna i godna emerytura – Ustawa 67 do zmiany;
 • Dobra zmiana w służbie zdrowia;
 • Edukacja – uczyć, wychowywać, dawać szanse na dobry start;
 • Prawo rodziców do decydowania o edukacji swoich dzieci;
 • Uczciwe kredyty;
 • Kultura, dziedzictwo narodowe, tożsamość.

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze.

Przeczytaj również: Pytamy kandydatów. Janusz Korwin-Mikke i polityka prorodzinna

Przeczytaj również: Pytamy Kandydatów. Magdalena Ogórek i polityka prorodzinna

Przeczytaj również: Nie wierzę Politykom. Matko radź sobie sama

Tomasz Zielonka

Autor Tomasz

Tomasz Zielonka – mąż Marty, ojciec Oli i Tadzia. Od lat związany z mediami przez radio, telewizję, Internet i blogi. Żyć nie może bez dobrego piwa, tłustego jedzenia i polskiej piłki nożnej. Domorosły kucharz, pływak i rowerzysta.

, , , , , ,