Dziecko,Mamy Tematy

Bajki telewizyjne – ranking czterolatka

9 cze , 2015  

 

 

Mój syn w wieku 4 lat ogląda bajki. Niby  nic dziwnego, jednak mój pierwotny plan rodzicielski był zgoła inny – ambitny, czyli: żadnych bajek w telewizji, tylko czytanie, gry planszowe, wspólne malowanie itp. Niestety mój plan wziął w łeb. Oczywiście jest wspólne czytanie bajek, malowanie czy gry, ale bajki w telewizji wdarły się szturmem w nasze życie i zajęły szczególne miejsce w sercu naszego czterolatka . I tak, chcąc czy nie chcąc, znam chyba prawie wszystkie animacje na dziecięcych stacjach telewizyjnych, potrafię nazwać wszystkie Teletubisie, Młodych Tytanów, odkrywam świat z Dorą i z niecierpliwością czekam, aż mała rybka Mini Mini pójdzie w końcu spać:).

W tym bajkowym szaleństwie staram się jednak kontrolować to co ogląda moje dziecko. Nie trudno trafić na te brutalne, z walkami, czy też nieodpowiednie ze względu na głupie odzywki bohaterów (choć tego nie do końca jesteście w stanie uniknąć).

Na szczęście te „skontrolowane” mój czterolatek bardzo lubi, do tego stopnia, że postanowił się z Wami nimi podzielić. Określił swoje ulubione i te, które interesują go najmniej. I tak powstał ranking ulubionych bajek telewizyjnych mojego synka (czy moich? no zgadnijcie sami:)

 

Ranking bajek TV

Zaczynajmy od końca:

 

10. Młodzi Tytani: Akcja!

To przygody młodych bohaterów: Bestii, Raven, Gwiazdki, Robina i Cyborga, czyli grupki tytanów, których zadaniem jest ratowanie świata. Jednak co robią w przerwach? Muszą radzić sobie z codziennością, jak zwykłe dzieciaki, co wychodzi im dosyć niezdarnie, komicznie  i wywołuje fale śmiechu u młodego widza. Dużym plusem wspólnego oglądania bajki? Możecie z dzieckiem pobawić się w komentatorów tych śmiesznych przygód i śmiać się wniebogłosy.

 

Młodzi Tytani Akcja

Młodzi Tytani Akcja

 

  1. Łapkozaury

Łapkozaury to opowieść o trzech niezwykle ciekawskich dinozaurach, które stawiają sobie za cel dotrzeć wszędzie, gdzie się da, żeby zobaczyć, poczuć i robić wszystko, co tylko jest możliwe.

Magiczny program dla dzieci w wieku przedszkolnym, które tak jak Łapkozaury dopiero zaczynają poznawać otaczający świat i codziennie odkrywają nowe i pasjonujące doświadczenia, przedmioty, miejsca i uczucia.

 

Łapkozaury

Łapkozaury

 

  1. Teletubisie

Konia z rzędem temu, kto nie zna Teletubisiów. Bajka, która fascynuje dzieci, a rodziców doprowadza do szału. To przygody o pluszowych postaciach z antenkami na głowie i telewizorkami na brzuszkach, w których oglądają filmy. Teletubisie w zasadzie ze sobą nie rozmawiają, więc dla mnie to mało edukacyjna bajka, wręcz uwsteczniająca, przynajmniej dla dzieci, które już  mówią, ponieważ ich „rozmowa” polega na zjadaniu literek i seplenieniu.

 

Teletubisie

Teletubisie

 

  1. Dora poznaje świat

Dora to mała dziewczynka, która jest podróżniczką i razem ze swoim plecakiem i przyjacielem, małpką Butkiem, wędruje po świecie by rozwiązywać zagadki i pomagać innym ciekawym bohaterom. Przez całą swoją podróż zachęca widza do aktywnego udziału w przygodzie poprzez zadawanie pytań. Co najważniejsze – uczy podstaw angielskiego!

 

Dora Poznaje Świat

Dora Poznaje Świat

 

  1. Niesamowity świat Gumballa

Bajka o niebieskim kocie i pomarańczowej rybce, którzy są nastoletnimi braćmi, mają dziwne przygody, dziwniejsze pomysły i jeszcze bardziej dziwnych przyjaciół. Dla mnie bajka nie wnosząca nic konstruktywnego, rozwojowego w życie kilkuletniego dziecka (ale to nie ja wybierałam zestaw ulubionych bajek).

 

Niesamowity Świat Gumballa

 

  1. Pac Man i upiorne przygody

Może niektórzy wiedzą, a może nie – Pac-Man to żółta kulka poruszająca się w labiryncie, zjadająca białe groszki i uciekająca przed duszkami  – tak jest w grze i tak jest też w tej bajce. Tytułowy Pac-Man wraz z przyjaciółmi Cylindrią i Spiralem ratują świat przed duchami, i w tak zwanym między czasie zjadają groszki dające im szczególne moce. Bajka ta u nas zawsze wzbudza wiele pozytywnych emocji.  Przygody Pac-Mana, mimo, że mało edukacyjne, wciągają w równym stopniu całą naszą trójkę, zawsze chętnie razem oglądamy tę baję komentujemy postępującą akcję.

 

Pac Man i Upiorne Przygody

Pac Man i Upiorne Przygody

 

  1. Super Cyfry

Bajka o cyferkach od 0-9, które pomagają ratować ludzi i sytuacje przed różnymi chochlikami utrudniającymi codzienne życie. Problemy mnożą się na naszych oczach, zamiast 3 rzeczy robią się nagle 4, z małych tworzą się duże, z okrągłych kwadratowe, itp. Cyferki zadają pytania, zastanawiają się co jest powodem zmian,  jak rozwiązać problem, co również bardzo angażuje dzieciaki przez TV. Zadania zazwyczaj są matematyczne, także uczymy się poprzez zabawę. Dla takiej bajki pełen akcept:)

 

Supercyfry

Supercyfry

 

  1. Pan Robótka

W programie tytułowy Pan Robótka tworzy na naszych oczach przeróżne cuda z plasteliny, papieru, maluje farbami, wycina, skleja, itp.Tworzy również z rzeczy zużytych, typu pusta butelka po płynie do naczyń, stare skarpetki, korki. Program bardzo wesoły i kolorowy, co przyciąga uwagę dzieciaków. A dla rodziców może być studnią inspiracji na kreatywne weekendy ze swoimi pociechami pod hasłem „Do It Yourself”.

Pan Robótka

Pan Robótka

 

  1. Umizoomi

Opowieść o dziewczynce Milli, jej bracie Geo i robocie Bot, którzy odkrywają przed najmłodszymi zagadnienia matematyczne. Tworzą oni drużynę małych matematyków, którzy wykorzystują zagadnienia matematyczne w życiu codziennym. I ponownie fajna, edukacyjna baja, która nie nudzi. Jak dla mnie bomba, a i mój czterolatek ceni ją naprawdę wysoko.

Umizoomi

Umizoomi

 

  1. Psi Patrol

Numer jeden mojego syna. Bajka o bohaterskich psiakach o imionach Marshall, Rubble, Chase, Rocky, Zuma i Skye, które wspólnie z małym chłopcem Ryder’em co odcinek wyruszają na ratunek wszystkim potrzebującym i dzielnie stawiają czoła czyhającym na nich zagrożeniom. Każdy ze szczeniąt posiada inną umiejętność, co ubarwia fabułę i pozwala zżyć się z tymi pozytywnymi bohaterami jeszcze bardziej.  Bardzo miła i przyjemna bajka nie tylko dla dzieciaków, ale też dla rodziców. To chyba też mój numer jeden, idealna na niedzielne popołudnie.

 

A jakie są ulubione bajki TV Waszych maluchów? Dzielcie się propozycjami w komentarzach!

 

Psi Patrol

Psi Patrol

 

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

 

Kasia

Autor Kasia

Od czterech lat szczęśliwa matka, od siedmiu szczęśliwa żona i... kochanka na pewno nie 😉 Lubiąca gry, książki i filmy typu fantasy. Miłośniczka "Przyjaciół" i "Seksmisji". Na co dzień pracująca w korpo, a od 2 lat związana również z kosmetyką.

, , , , ,