Dziecko,Mamy Tematy,Taty Tematy,Zdrowie

Ibufen Forte wycofany z aptek. Powód do paniki?

16 Gru , 2014  

 

Na forach internetowych roi się od pytań rodziców o wycofany ze sprzedaży lek przeciwgorączkowy dla dzieci Ibufen Forte o smaku truskawkowym.

Dokładny opis wycofanego leku, to: Ibufen dla dzieci Forte, smak truskawkowy,  zawiesina doustna, 200mg/5 ml, substancja czynna: ibuprofen, data ważności wycofanego leku: 04.2016 rok, nr serii: 510414, POLPHARMA S.A.

Rodzice jednak nie mają powodów, by wpadać w panikę, ponieważ wycofany lek nie jest szkodliwy. Według Głównego Inspektora Farmaceutycznego – na opakowaniu zewnętrznym została zawarta błędna informacja, co może wprowadzać klienta w błąd. Wadliwa seria została oznaczona, jako lek od 3 miesiąca życia, kiedy powinna zostać oznaczona od 1. roku życia.

Wycofany Ibufen dla dzieci - Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Wycofany Ibufen dla dzieci – Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego

 

Jeśli masz w domu Ibufen Forte tej właśnie serii, nie denerwuj się, lek jest bezpieczny. Zrezygnuj jednak z dalszego podawania go młodszemu, niż 1 rok, dziecku. Możesz go użyć za jakiś czas, jak już Twoje maleństwo skończy roczek.

 

Ibufen dla dzieci to lek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy, przeciwzapalny.  Substancja czynna zawarta w leku to ibuprofen,  jedna z dwóch substancji (obok paracetamolu), którą możemy podawać dzieciom. Leki z ibuprofenem można podawać dzieciom, które skończyły 3 miesiące, jednak Ibufen, ze względu na skoncentrowaną formę z większą dawką ibuprofenu, powinien być podawany dzieciom powyżej pierwszego roku życia. Nie powinien też być podawany dzieciom, których maa ciała nie przekroczyła 10 kilogramów (wg danych zawartych przez producenta na ulotce leku)

W przeciwieństwie do ibuprofenu, leki z paracetamolem, można podawać dzieciom już od pierwszych dni życia, jako środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Dawkę paracetamolu dostosowujemy do masy ciała dziecka.

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

 

Marta

Autor Marta

Marta Zielonka – od lat związana z Internetem , specjalizuje się w branży performance marketingu. Od kilku miesięcy bez reszty zaangażowana w projekt pt. „Dziecko”. Od grudnia szczęśliwa mama, zakochana bez reszty w przeuroczej Olusi. Najbardziej na świecie uwielbia swoją rodzinę, podróże, dobre filmy, amerykańskie sitcomy, proste kosmetyki i dobre jedzenie, dużo jedzenia!