Dziecko,Ekspert radzi,Mamy Tematy,Położna,Zdrowie

Karmienie piersią. Jak rozpocząć przygodę z karmieniem naturalnym? Cz. I

13 Paź , 2014  

 Karmienie piersią jest optymalnym sposobem żywienia zapewniającym pełnię zdrowia
i prawidłowy rozwój każdego noworodka, niezależnie od rasy, kultury
i warunków socjoekonomicznym w danym kraju.

(Agnieszka M. Bień „Opieka nad noworodkiem”)

 

Aby właściwie rozpocząć przygodę z karmieniem należy nabyć odpowiednią wiedzę teoretyczną (z zakresu fizjologii, endokrynologii, a nawet psychologii), służącą nie tylko późniejszemu praktycznemu działaniu, ale również dającą przekonanie co do słuszności tego wyboru.

 

Korzyści z karmienia piersią wynikające DLA MATKI

Kobiety,  które decydują się na karmienie piersią, od początku budują najlepsze więzi i relacje ze swoim dzieckiem. Zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa i zaspokajają jego potrzeby odżywcze. Karmienie naturalne będzie dla matki z pewnością tańszą i wygodniejszą formą karmienia. Pozwoli jej powrócić do formy z przed ciąży, bowiem zużyciu ulegną zapasy tłuszczu zgromadzone w tym okresie. Rzadziej będzie u niej dochodzić do zwiększonej utraty krwi po porodzie, a także stanów związanych z niedokrwistością.

 

Fazy laktacji

Wyróżniamy kilka faz laktacji (czyli procesu wytwarzania i wydzielania mleka), podczas których najpierw tworzy się gruczoł piersiowy, który następnie przekształcany jest w sprawny narząd. W kolejnych fazach rozpoczyna przygotowanie do wytwarzania, wydzielania
i utrzymania produkcji mleka.

Zwróćmy uwagę w szczególności na galaktogenezę czyli proces wytwarzania mleka już od czasu urodzenia łożyska. Spada wtedy poziom estrogenów, progesteronu, wzrasta natomiast poziom prolaktyny. Dzięki temu pęcherzyki mleczne rozpoczynają swoją działalność wydzielniczą. Fizjologicznym wsparciem dla tego procesu jest ssanie piersi, które poprzez swoją ciągłość doprowadza do galaktopoezy czyli utrzymania wydzielania mleka.

 

Odruch oksytocynowy czyli – jak działa ssanie?

Odruch ssania to  jeden z najsilniejszych odruchów noworodkowych, który  można zaobserwować już u 28 tygodniowego dziecka. Kilka tygodni później może być już skoordynowany z odruchem połykania. Ssące brodawkę dziecko stymuluje jej zakończenia nerwowe. Dochodzi w ten sposób do uwalniania oksytocyny do krwi, która drogą naczyń krwionośnych przekazywana jest do gruczołu piersiowego. Tam poprzez serię skurczów pęcherzyków mlecznych i przewodów wyprowadzających,  pokarm przemieszany jest w kierunku brodawki sutkowej.

 

Jak poznać, że doszło do uruchomienia odruchu oksytocynowego?

Większość kobiet w tym czasie odczuwa w piersiach napięcie i mrowienie, a w okolicach otoczki sutkowej stan przypominający rozpieranie.

Pamiętajmy, że:

Ustąpienie bodźca wydzielniczego powstającego podczas ssania oraz nieopróżnianie piersi powoduje atrofię, czyli zanik  gruczołów wydzielniczych i tym samym hamuje wydzielanie pokarmu.

Innymi słowy pokarm w piersiach tworzy się na zasadzie popytu i podaży. Im częściej noworodek jest prawidłowo przystawiany do piersi tym więcej pokarmu jest produkowane.
I niestety na odwrót.

 

Międzynarodowy symbol karmienia piersią (Matt Daigle, zwycięzca czasopisma Mothering w 2006), źródło: Wikipedia

Międzynarodowy symbol karmienia piersią (Matt Daigle, zwycięzca czasopisma Mothering w 2006), źródło: Wikipedia

Przygotowanie do karmienia

Bardzo istotne  jest samo przygotowanie do karmienia. A więc rozpoczęcie go jak najszybciej po porodzie i w miarę możliwości po cięciu cesarskim. W przypadku porodu zabiegowego kobieta  może nie czuć się na silach, by efektywnie karmić. Należy dążyć do tego, aby noworodek miał  szansę przebywać w pobliżu piersi oraz  uchwycić brodawkę z otoczką, co będzie sprzyjało nawiązaniu więzi, a potem zdecydowanie ułatwi karmienie.

 

Jak kobieta powinna przygotować się do karmienia piersią?

  • Przygotowanie należy rozpocząć od przyjęcia właściwej pozycji. Zachęcam do pozycji siedzącej np. na specjalnej poduszce poporodowej z  podpartym kręgosłupem.
  • W zasięgu ręki kobieta powinna mieć wodę i komórkę/zegarek (by móc kontrolować czas karmienia), a także coś lekkiego do przegryzienia.
  • Koszula do karmienia musi mieć wygodne rozpięcia w okolicy biustu, pozwalające na swobodne wydobycie całej piersi.
  • Jeśli brodawki są płaskie bądź wklęsłe, noworodek może mieć trudności z ich uchwyceniem. Wtedy jest czas, by skorzystać z laktatora i poprzez stymulację starać się wyciągnąć brodawki, nie rezygnując w tym czasie z prób dostawienia do piersi.

Nie obawiajmy się, że dziecko będzie głodne. Ma zapasy energetyczne, które będzie wykorzystywać pierwszej dobie życia, a to pozwoli mu spokojnie uczyć się ssania. Jeśli nadal nie uchwyciło brodawki, bądźmy przygotowane na częstą pracę z laktatorem tuż przed dostawieniem malucha. Nigdy nie rezygnujmy z dostawiania noworodka, nawet jeśli jest przejściowo dokarmiany mieszkanką (chyba, że przerwa jest wymuszona koniecznością regeneracji brodawek).

Aby karmienie było efektywne potrzeba nie tylko wiedzy i odpowiednich warunków związanych z budową piersi i brodawek. Istotne będzie nastawienie na ciężką i skuteczną własną pracę oraz przekonanie o tym, że jest to najwłaściwszy sposób by zapewnić dziecku właściwy rozwój i zdrowie na długie lata.

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

 

Olga Wielgomas

Autor Olga

Olga Wielgomas - magister położnictwa. Od 2010 roku pracownik oddziału noworodkowego w warszawskim szpitalu MSW, a także położna udzielająca wsparcia przyszłym mamom w szkole rodzenia. Prywatnie kobieta spodziewająca się pierwszego dziecka - córeczki.

, , , ,