Dziecko,Ekspert radzi,Położna,Zdrowie

Kikut pępowinowy. Właściwa pielęgnacja.

19 Lis , 2014  

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja kikuta pępowinowego?

Kikut pępowinowy to odcięty na ok. 2 – 3 cm fragment (ok. 50 cm) galaretowatej pępowiny, zabezpieczony dodatkowo plastikową klamerką tzw. klemem. Czasem podwójnym – w przypadku grubej pępowiny. Nieraz pozostawia się dłuższe pępowiny np. u wcześniaków w celu podania tą drogą leków.

Niegdyś postępowaniem wysuszającym było przemywanie 70% roztworem spirytusu (alkoholem etylowym).

Obecnie zaleca się zakup preparatu do odkażania skóry, np. „Octenisept” (dostępny również w małych wygodnych butelkach z rozpylaczem) i przecieranie nim przyczepu pępowinowego – czyli granicy między skórą a pępowiną.

Zawsze należy najpierw spryskać jałowy gazik czy patyczek higieniczny. Nidy nie pryskamy preparatu bezpośrednio na skórę. Kikut pępowinowy przez cały czas, powinien pozostawać odsłonięty, poprzez odpowiednie odwinięcie pieluszki tak, aby pępek mógł  jak najszybciej ulec wysuszeniu.

 

>>CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Położna radzi: Pielęgnacja noworodka w pierwszych dniach życia<<

 

W warunkach szpitalnych powinny dbać o jego pielęgnację położne.

Przed wyjściem zwróćmy uwagę, czy klem został usunięty (przecina się go specjalnymi nożyczkami). Zdjęty zostanie jedynie w przypadku, gdy personel uzna, że jest już wystarczająco wysuszony, czyli jego obie strony będą nosiły takie cechy. W innym przypadku zaleci rodzicom powrót do placówki w celu jego usunięcia, lub konieczność pozostania na oddziale.

W warunkach domowych dbajmy o pępek, starannie osuszając go po każdej kąpieli. Dopóki pępowina nie odpadnie nie stosujmy wiaderek do kąpieli – namaczanie nie służy przecież wysuszaniu. Jeśli pępek brzydko pachnie, jest zaczerwieniony czy pojawiła się ropa, starajmy się oczyszczać go nawet kilkakrotnie w ciągu dnia za pomocą spryskanego „Octeniseptem” gazika i patyczka higienicznego, który ułatwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc na granicy skóry i pępowiny. W innym wypadku stosujmy do mycia jedynie wodę z szarym mydłem i dokładne osuszanie (jest to tzw. pielęgnację na sucho).

Po kilku – kilkunastu dniach, pępowina zmieni kolor na czarny, będzie to oznaczało jej rychłe odpadnięcie. Czasem wystarczy jedynie lekkie pociągnięcie, wiszącego na włosku kikuta, aby oderwać obumarłą końcówkę. Może wówczas pojawić się trochę krwi i konieczne będzie jeszcze przez jakiś czas oczyszczanie tego miejsca, aż do zaprzestania sączenia powstałej ranki.

Kikut w przypadku prawidłowej pielęgnacji powinien odpaść w przeciągu 6 do 14 dni.

 

Sytuacje, w których należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza:

  •  Jeśli pępek nie obsuszy się i nie odpadnie po 15-21 dni po porodzie.
  •  Jeśli z okolic pierścienia pępowinowego wydziela się ropa, nieprzyjemny zapach.
  •  Jeśli w okolicy pępka widać wyraźne zaczerwienienie i obrzęk (może świadczyć o zapaleniu okołopępkowym – czasem objawom towarzyszy gorączka, złe samopoczucie, niechęć do ssania)
  •  Jeśli pojawi się silne krwawienie.

 

https://www.flickr.com/photos/artnoose/6972522884, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

 

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

Olga Wielgomas

Autor Olga

Olga Wielgomas - magister położnictwa. Od 2010 roku pracownik oddziału noworodkowego w warszawskim szpitalu MSW, a także położna udzielająca wsparcia przyszłym mamom w szkole rodzenia. Prywatnie kobieta spodziewająca się pierwszego dziecka - córeczki.

, , , , ,