Ciąża,Dziecko,Mamy Tematy,Taty Tematy

Pytamy Kandydatów. Magdalena Ogórek i polityka prorodzinna

7 maja , 2015  

 

 

mamytatytematy.pl: My i Nasi czytelnicy jesteśmy poruszeni sprawą przedszkoli i żłobków, czyli pomocy dla tych najświeższych rodziców. Czy wie Pani, że czas oczekiwania na żłobek publiczny dla rodziny z jednym dzieckiem, wynosi od 1,5 roku do 2 lat? 

 

 Magdalena Ogórek: Wiem, jest to sytuacja skandaliczna. Miejsce w publicznym żłobku i przedszkolu powinno być prawem każdego dziecka, tak jak miejsce w szkole.

 

Jak kobiety w tej sytuacji mają wracać do pracy?

Trzeba wspierać firmy chcące tworzyć żłobki na terenie zakładu pracy. Ale przede wszystkim państwo powinno przekazywać więcej pieniędzy samorządom na tworzenie publicznych żłobków i przedszkoli. Jeśli chodzi o przedszkola to powinny być one objęte dodatkową subwencją oświatową.

 

Kolejna sprawa, to odliczanie ulgi prorodzinnej, to oczywiście świetny pomysł, szkoda,  że nie dla każdego. Wyższe zarobki, ograniczają możliwość rozliczenia ulgi na dziecko. Czy uważa Pani, że dyskryminacja osób pracujących, które odprowadzają podatki jest sprawiedliwe? 

Uważam, że świadczenia prorodzinne powinny mieć charakter powszechny. Ponadto opowiadam się za wprowadzeniem kwoty wolnej od podatku w wysokości 20 tys. zł.

 

Z badań wynika, że Polki chętniej i bez obaw rodzą dzieci za granicą (Wlk. Brytania, Niemcy). Jak chciałaby Pani zachęcić młodych ludzi do zakładania rodzin i pozostania z rodziną w kraju?

Po pierwsze, zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Po drugie, wsparcie państwa dla tworzenia nowych żłobków i przedszkoli. Po trzecie, wsparcie państwa dla młodych par na rynku mieszkaniowym.

 

Czy uważa Pani, że rodzice powinni mieć wolny wybór w kwestii wcześniejszego, bądź późniejszego posyłania dzieci do szkół? (sprawa 6-latków)

Sprawa powinna zostać rozstrzygnięta przez obywateli w referendum.

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze.

Przeczytaj również: Pytamy kandydatów. Andrzej Duda i polityka prorodzinna

Przeczytaj również: Pytamy kandydatów. Janusz Korwin-Mikke i polityka prorodzinna

Przeczytaj również: Nie wierzę Politykom. Matko radź sobie sama

Tomasz Zielonka

Autor Tomasz

Tomasz Zielonka – mąż Marty, ojciec Oli i Tadzia. Od lat związany z mediami przez radio, telewizję, Internet i blogi. Żyć nie może bez dobrego piwa, tłustego jedzenia i polskiej piłki nożnej. Domorosły kucharz, pływak i rowerzysta.

, , , , , , ,