Mamy Tematy,Ratownik Medyczny,Taty Tematy,Zdrowie

Moje dziecko drży, a ja z nim – drgawki i gorączka u dziecka

17 mar , 2015   Gallery

 

Dzieci i osoby starsze narażone są szczególnie na wystąpienie drgawek przy gwałtownym wzroście temperatury. Jak rozpoznać, że moje dziecko ma już drgawki, a nie są to dreszcze? Czy drgawki gorączkowe są niebezpieczne? Czy każde drgawki to już padaczka? Jak działać, jak przeciwdziałać? Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Jak widzicie pytań wiele, a odpowiedź znajdziemy jedną i prostą.

 

Drodzy rodzice, na samym początku Was uspokoję, nie każde drgawki to od razu padaczka. Bardzo często małe dzieci (do 3-4 roku życia) wysoko gorączkując – powyżej 40 stopni C miewają tzw. epizod drgawkowy. Zanim wyjaśnię na czym to polega kilka słów teorii:

 

Czym różnią się drgawki od dreszczy?

Dreszcze to drobne drżenia ciała, występujące przy zmianie temperatury ciała. We wczesnej fazie wyziębienia (hipotermii) mają za zadanie podniesienie temperatury ciała. W gorączce są odpowiedzią na gwałtowny jej wzrost. Trwają kilka – kilkanaście minut. Nie stanowią zagrożenia. Nie wymagają leczenia, ale są swoistym zwiastunem zmiany stanu dziecka. Warto przy ich wystąpieniu zmierzyć temperaturę dziecka.

Drgawki to uogólnione lub częściowe niekontrolowane skurcze mięśni z w większości towarzyszącymi zaburzeniami świadomości lub jej całkowitym zniesieniem.

Drgawki mają swoją przyczynę w zaburzeniu przewodnictwa nerwowego w mózgu.

Mogą stanowić zagrożenie życia. Trwają zwykle od kilkunastu sekund do kilku minut.

W przypadku wystąpienia kilku napadów drgawkowych po sobie – mówimy o stanie padaczkowym. Same drgawki nie są niebezpieczne dla dziecka. Niebezpieczny jest stan utraty świadomości po wystąpieniu epizodu drgawek oraz fakt utraty przytomności i ryzyko urazu głowy przy upadaniu.

 

Co może wywołać drgawki?

Wzrost temperatury, leki, urazy, światło stroboskopowe lub o zmiennym nasileniu, dźwięki, guzy mózgu, zaburzenia hormonalne.

 

Co to jest padaczka?

Padaczka inaczej epilepsja to choroba OUN (Ośrodkowy Układ Nerwowy), która objawia się występowaniem tzw. napadów padaczkowych. Mogą one być uogólnione (całe ciało) lub częściowe. Padaczka, o której najczęściej mówimy to ta z uogólnionymi objawami z występującymi drgawkami.

Padaczka jest chorobą powszechną, dotkniętych jest nią ok. 400 tys. ludzi w Polsce (ok.2%).

U dzieci – Zespół Ohtahary – wczesnoniemowalęca padaczka wrodzona.

Zespół Westa – dzieci i niemowlęta zwykle między 3 a 9 miesiącem życia. Charakteryzuje się napadami polegającymi na powolnym lub szybkim skłonie do przodu. Często niezauważany objaw u dzieci. Dziecko tak jakby „zawiesza się” na chwilę, np. bawiąc się.

 

Co możemy zrobić czekając na pomoc?

Zabezpieczamy głowę przed urazami w czasie trwania drgawek i czekamy na pogotowie. Po ustąpieniu drgawek układamy dziecko na boku.

 

Czy to prawda że można połknąć język?

Nie, jest to jeden z największych mitów. 

 

Pierwsza Pomoc

Dobra, część teoretyczną mamy za sobą. Czas na kilka ważnych porad i przydatnych wskazówek:

Jeżeli Twoje dziecko nie ma zdiagnozowanej padaczki, a zagorączkowało i doszło do wystąpienia drgawek – uspokój się! Nerwy tu nic nie pomogą.

Jeżeli dziecko leży na łóżeczku, wysuń spod jego głowy poduszkę, ułóż na wznak na plecach i zabezpieczaj jedynie główkę dziecka. Nie hamuj drgań – to się nie uda.

Znajdź czopek przeciwgorączkowy i zaaplikuj go dziecku. Leki w tabletkach czy syropie nie sprawdzą się. Dziecko po drgawkach – a już na pewno w ich trakcie niczego nie połknie.

 

Po ustąpieniu drgawek ułóż dziecko na boku i wezwij pogotowie ratunkowe wybierając numer 999. Podczas rozmowy z dyspozytorem zachowaj spokój – człowiek po drugiej stronie chce Ci pomóc, ale musi Cię zrozumieć.

Przyczyną takiego stanu dziecka jest przegrzanie, konieczne zatem jest zrobienie kompresów chłodzących. Układamy je na pachwinach, pachach i prawej stronie brzuszka dziecka – tam znajdują się duże naczynia krwionośne, co umożliwi szybkie i bezpieczne obniżenie temperatury dziecka. Cierpliwie czekaj na przyjazd karetki, możesz otworzyć drzwi.

NIE BIEGAJ! A już na pewno nie biegaj z dzieckiem.

 

Co zrobić aby zapobiegać drgawkom?

Najprościej – nie dopuścić do wzrostu temperatury powyżej 39,5 stopni C. Podawać leki przeciwgorączkowe zgodnie z dawkowaniem do wagi ciała – zawsze znajdziesz dawkowanie na ulotce. Pamiętaj, ze leki przeciwgorączkowe podajemy dopiero gdy temperatura wzrośnie powyżej 38,5 stopni tC. Generalnie do tej temperatury nie powinno się obniżać temperatury. Dlaczego? Ponieważ, do tej temperatury organizm walczy z infekcją. Dziecko należy poić często małymi ilościami płynów – ale nie herbaty ponieważ ona odwadnia. Zapamiętaj również, że leki przeciwgorączkowe nie obniżą temperatury poniżej 37,5-38 stopni C. Ich zadaniem nie jest doprowadzenie do temperatury fizjologicznej, lecz obniżenie gorączki do bezpiecznych wartości.

Antybiotyki – nie obniżają temperatury. Jeżeli Twoje dziecko ma zalecony antybiotyk to równolegle podawaj mu leki obniżające temperaturę. Pamiętaj, by zapytać lekarza o to, jaki lek będzie bezpieczny w połączeniu z ewentualnym antybiotykiem.

Najczęściej stosowane substancje czynne w lekach przeciwgorączkowych to Paracetamol i Ibuprofen. Obie bezpieczne dla dzieci.

Do 12 roku życia NIE WOLNO podawać dzieciom leków zawierających kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, Polopiryna, Etopiryna etc).

 

Skoro mówimy o pomiarach temperatury:

Jak prawidłowo ją mierzyć? Jaki sprzęt do tego celu użyć?

Najskuteczniejsze i najpewniejsze są termometry rtęciowe – obecnie wycofane ze sprzedaży. Zastępują je termometry alkoholowe – o podobnym poziomie dokładności jak rtęciowe, ale bezpieczniejsze dla środowiska.

Termometry elektroniczne – tak całkiem serio – tylko te mierzące temperaturę na błonie bębenkowej lub smoczki mają sens. Mierzenie temperatury skóry czoła – daje kompletnie nieadekwatny pomiar.

 

Poniżej załączam informację określającą co gdzie i jak dodać lub odjąć od pomiaru:

pod pachą temperatura właściwa
w odbycie odejmij 0,5 stC
w uchu temperatura właściwa
w ustach dodaj 0,3st C

 

I proste dane, która ułatwi Ci podjęcie decyzji o włączeniu leków:

36–37ºC – temp. prawidłowa bez leków
37,1–38,0ºC – stan podgorączkowy
38,1–38,6ºC – gorączka średnia rozważ podanie leku
38,6 – 38,9 – gorączka podaj lek
39,1–40,5ºC – gorączka wysoka Kąpiel* + podanie leku
powyżej 40,5ºC – gorączka b. wysoka

 

*Kąpiel chłodząca: temperatura wody o 1-1,5 stopnia C niższa od aktualnej temperatury dziecka. Temperatura wody mierzona najlepiej tym samym termometrem co temperatura dziecka. Schładzamy minimum 15 minut. Po prostu pozostaw wodę do ostygnięcia. Obserwuj dziecko, nie zostawiaj samego.

 

Zapraszam też do obejrzenia materiału video z cennymi wskazówkami:

drgawki tvn

Tradycyjnie – oby wiedza okazała się bezużyteczna! 🙂

 

 

Śledź nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

Avatar photo

Autor Ariel Szczotok

Ariel Szczotok - Ratownik medyczny, pielęgniarz, Koordynator szkoleń medycznych w jednym z największych Towarzystw Ubezpieczeniowych na polskim rynku, instruktor kwalifikowanej pierwszej pomocy. Właściciel firmy szkoleniowej specjalizującej się w szkoleniach medycznych i szeroko pojętych usługach medycznych. Autor cyklu dotyczącego pierwszej pomocy u dzieci w Dzień Dobry TVN.

, , , , , ,