Ciąża,Dziecko,Lifestyle

Nie odkładaj macierzyństwa – kampania społeczna

8 cze , 2015  

 

W sieci właśnie pojawiła się kampania społeczna Fundacji Mamy i Taty (nazwa dziwnie znajoma:P), poruszająca problem późnego zakładania rodziny, konkretnie późnego macierzyństwa.

 

Spot „Nie odkładaj macierzyństwa” przedstawia kobietę, która o swoim życiu może powiedzieć, że osiągnęła wszystko, oprócz jednego. Bohaterka spotu mówi:  „Zdążyłam zrobić specjalizację i karierę. Zdążyłam być w Tokio i w Paryżu. Zdążyłam kupić mieszkanie i wyremontować dom, ale nie zdążyłam zostać mamą… żałuję”

 

 

Kampania zwraca uwagę na zmiany społeczne, które opóźniają podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka. Według badań fundacji, Polki świadomie opóźniają decyzję o macierzyństwie, na początku lat 90-tych kobiety rodziły pierwsze dziecko w wieku 23 lat, dzisiaj wiek ten przesunął się do ponad 27 lat. Współcześnie wiele par na pierwszym miejscu stawia karierę czy spełnianie osobistych pasji. Choć jak wskazują badania, przyczyną odkładania w czasie decyzji o założeniu rodziny często jest niezadowolenie z sytuacji materialnej, trudności ze znalezieniem pracy czy brak własnego mieszkania. Przyszli rodzice chcą być pewni, że są w stanie zapewnić odpowiednią opiekę swoim dzieciom.

Także inne badania wskazują, że Polacy decydują się na dzieci, gdy są w związku małżeńskim, oboje mają pracę i nie muszą wynajmować mieszkania. Co ciekawe, wysokość zarobków nie jest istotna, ważniejsze jest to, czy oboje mają stały dochód. Kluczowe znaczenie ma tu więc stabilizacja.

Praca zawodowa daje odpowiednią stabilizację finansową, jest środkiem do zakupu mieszkania oraz stworzenia dziecku odpowiednich warunków życia i rozwoju. Daje ona również dostęp do opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych, takich jak urlopy macierzyńskie i wychowawcze. Dla kobiet dodatkowo zdobycie doświadczenia zawodowego przed urodzeniem dziecka ułatwia późniejszy powrót na rynek pracy.

Również sytuacja mieszkaniowa wpływa na decyzję o posiadaniu potomstwa. Badania wskazują, że szczególnie ważne jest nie tylko mieszkanie niezależnie od rodziców, ale mieszkanie we własnym lokum. Wynajmowanie mieszkania utrudnia podjęcie decyzji o dziecku w podobnym stopniu, jak zamieszkiwanie z rodzicami. Mieszkanie „na swoim” znacząco zwiększa skłonność pary do planowania potomstwa.

Fundacja dużą część swojej kampanii poświęca sprawie długotrwałego stosowania hormonalnych  środków antykoncepcyjnych, które są oceniane negatywnie. Według badań fundacji wywołują one wiele skutków ubocznych, które mogą utrudnić późniejsze zajście w ciążę. Najpopularniejsze dolegliwości to spadek libido, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, podwyższone ciśnienie, bolesne miesiączki oraz choroby krążenia.

Matki, które późno urodziły dzieci, często nie potrafią też dostosować się do nowej sytuacji. Nierzadko przechodzą załamanie psychiczne czy depresję poporodową.

 

 

źródło:nieodkladajmacierzynstwa.pl

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

 

 

 

Tomasz Zielonka

Autor Tomasz

Tomasz Zielonka – mąż Marty, ojciec Oli i Tadzia. Od lat związany z mediami przez radio, telewizję, Internet i blogi. Żyć nie może bez dobrego piwa, tłustego jedzenia i polskiej piłki nożnej. Domorosły kucharz, pływak i rowerzysta.

, , , , , ,