Dziecko,Mamy Tematy,Taty Tematy,Zdrowie

Niebezpieczne odwodnienie dziecka

4 mar , 2015  

 

Temat dotyczy każdego rodzica oraz każdego dziecka – bez wyjątku. Ze świeczką szukać dziecka, które nie przeszło w najmłodszych latach biegunki czy wymiotów. Zarażenie bakterią, wirusem, błąd w diecie – skutkuje tym samym – dużym stresem dla malucha, ogromnym dla rodzica. Nie bez przyczyny, ponieważ biegunki są najczęstszym powodem odwodnienia organizmu, co u najmłodszych jest wyjątkowo niebezpieczne.

Jak rozpoznać odwodnienie i czym ono grozi? Jak leczyć biegunkę i jak zapobiec odwodnieniu? Odpowiedzi poniżej.

 

Rola wody w organizmie człowieka

Woda stanowi ok 60-70% organizmu człowieka (dzieci – ok 75%), dlatego jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Odgrywa niezastąpioną rolę w regulowaniu temperatury ciała, odpowiada za utrzymanie odpowiedniej objętości i ciśnienia krwi, bierze udział w transporcie składników odżywczych, hormonów, elektrolitów, ale też odpowiada za usuwanie produktów przemiany materii z organizmu. Bierze udział w procesach biochemicznych. Pełni również funkcję ochronną dla mózgu, gałek ocznych, rdzenia kręgowego.

Człowiek nie jest w stanie magazynować wody, dlatego dla zachowania prawidłowej gospodarki wodnej organizmu musi zadbać o stałe nawadnianie, ze spożywanych pokarmów i napojów.

 Według najnowszych wytycznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, dzienne spożycie wody powinno na poziomie:

  • osoby dorosłe – ok. 2-2,5 l wody(płynów) dziennie,
  • kobiety karmiące więcej –  bo 3 litry dziennie,
  • dzieci – ok. 1,5 litra dziennie.

I na tych najmłodszych się skupmy.

 

Niebezpieczne odwodnienie

Odwodnienie organizmu, czyli brak odpowiedniej ilości wody w komórkach i tkankach, jest stanem wysoce niebezpiecznym dla człowieka. Powoduje szybki spadek wydolności, gdyż wraz z wodą tracimy cenne elektrolity.  Konsekwencją odwodnienia może być zaburzona praca serca, szybki wzrost temperatury ciała, niewydolność nerek, zaburzenia świadomości, a w konsekwencji śmierć (utrata wody na poziomie 15-20% masy ciała).

Dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie, gdyż w ich przypadku utrata wody poprzez powierzchnię skóry jest większa w stosunku do masy ich ciała. Dlatego tak ważna jest profilaktyka związana z nawadnianiem dzieci, kształtowanie nawyku picia wody, by dziecko mogło napić się na zapas, a nie tylko w momencie wystąpienia uczucia pragnienia.

 

Objawy odwodnienia

U niemowląt i dzieci niski poziom wody w organizmie objawia się pragnieniem. Nie zawsze jednak dziecko domaga się płynów. Dlatego rodzica powinien zaniepokoić fakt, że dziecko nie jadło i nie piło od dłuższego czasu, jest osowiałe, ospałe, ale we wcześniejszej fazie może też być marudne, płaczliwe, nawet pobudzone. Może mieć suche, spieczone usta, suchy język.  Rzadziej oddaje mocz, który zmienia zabarwienie na ciemnożółte. Zauważalny jest brak łez.

U niemowląt możemy też odwodnienie rozpoznać po zapadającym się ciemiączku i płaczu bez łez.

 

Przyczyny odwodnienia 

Najczęstszą przyczyną szybkiej utraty wody są: biegunka, wymioty, gorączka, które zwykle są efektem infekcji wirusowej, bakteryjnej, czy błędu dietetycznego/zatrucia pokarmowego.

Podczas biegunki, cała woda transportowana jest do jelit dziecka i wydalana z kupką. Podczas wymiotów, woda nie dociera do jelit, zostaje wydalana na zewnątrz, niewchłonięta.

 

Jak rozpoznać biegunkę? 

Biegunkę u dziecka można rozpoznać po luźniejszych stolcach (płynnych lub półpłynnych), zwiększonej ilości wypróżnień (więcej niż 3 na dobę), po wystąpieniu patologicznych treści, takich jak śluz, ropa, krew. Dziecko może uskarżać się na ból brzuszka, często kurczowy. Wraz z biegunką może wystąpić osłabienie, gorączka, wymioty.

W przypadku niemowląt oddawanie stolca może występować przy każdym karmieniu, dlatego o biegunce może świadczyć dopiero fakt częstszego niż dotychczas wypróżniania. Dzieci karmione piersią też mogą robić kupki o luźniejszej konsystencji i nie jest to niczym nienormalnym.  To co powinno nas jednak zastanowić to pojawiający się śluz, czy piana. Może wystąpić gorączka, wymioty.

Szczególnie ważna jest szybka reakcja w przypadku małych dzieci, gdzie biegunka lub torsje doprowadzają do odwodnienia w tempie ekspresowym. W tym wypadku każda kolejna godzina ma znaczenie, a pierwsze 3-4 godziny są kluczowe.

 

Leczenie biegunki

Podstawą leczenia biegunki jest leczenie objawowe, które polega na odpowiednim doustnym nawadnianiu dziecka.

Od momentu stwierdzenia objawów biegunki zaczynamy poić dziecko częściej niż zwykle. Ważna jest początkowa faza nawadniania, zaraz od momentu stwierdzenia objawów – 3-4 godziny powinny być fazą intensywnego uzupełniania straty wody.

 W przypadku niemowląt częściej  niż zwykle dokarmiamy dziecko. Niemowlaki karmione piersią – przystawiamy do piersi tak często jak to możliwe, nawet co godzinę. Pozostajemy przy mleku, nie ma potrzeby podawać niemowlętom wody, czy innych płynów. Karmimy dziecko nawet podczas wymiotów.

 

fot.flickr.com/photos/9880707@N02/4217656499

fot.flickr.com/photos/9880707@N02/4217656499

 

Dzieci powyżej 6 miesiąca życia nawadniamy doustnymi płynami nawadniającymi (DPN) już od pierwszej chwili wystąpienia objawów. Nie nawadniamy rosołem, soczkami, ani broń boże – gazowanymi napojami. DPN to płyn o odpowiednim składzie jonów, glukozy i wodorowęglanów, który zapewnia skuteczne wchłanianie wody i elektrolitów z układu pokarmowego, czego nie zapewnią nam inne płyny. Według Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), przyjmowanie DPN jest podstawą leczenia podczas pierwszego rzutu ostrej biegunki u dzieci oraz lekkiego i umiarkowanego odwodnienia.

fot.flickr.com/photos/fromthefrontend/4311420268

fot.flickr.com/photos/fromthefrontend/4311420268

 

Wzmożone nawodnienie DPN powinno nastąpić w pierwszych 3-4 godzinach od momentu wystąpienia objawów i po każdym wypróżnieniu. Należy wtedy odstawić dotychczasową dietę i przyjmować wyłącznie doustne płyny nawadniające. Po  3-4 godzinach, należy wrócić do diety (lekkostrawnej) i kontynuować nawadnianie DPN.

Sprawdzony i polecany przez matki na forach DPN, najkorzystniej też wypadający cenowo – Orsalit w saszetkach,  do rozpuszczenia w wodzie, albo jako gotowy napój. Owocowy smak może ułatwić spożycie płynu przez dziecko.

Jeśli dziecko nie chce pić, starajmy się podawać DPN łyżeczką.

Kilka saszetek powinno zawsze znajdować się w naszej apteczce, tym bardziej, że biegunka atakuje niezapowiedziaie i ekspresowo sieje spustoszenie.

odwodnienie dziecka - orsalit

Podawanie doustnych płynów nawadniających skutecznie zapobiega groźnym następstwom odwodnienia, nie skraca jednak czasu trwania biegunki i jej intensywności. Dlatego można również rozważyć uzupełnienie diety o smektyn dwuoktanościenny (naturalny glinokrzemian), który wiąże toksyny bakteryjne i wirusowe i pomaga usunąć je z organizmu. Co pozwala na osłabienie objawów biegunki.

Możemy do diety włączyć np. Orsalit plus Smektyn, ale tylko dzieciom od 1. roku życia. W Saszetkach, do rozpuszczenia w wodzie. Malinowy smak może okazać się pomocny w dopajaniu dziecka.

 

Po 4 godzinach, dietę też można uzupełnić  marchwianką (woda z ugotowanej marchwi, bądź zmiksowana ugotowana marchew wraz z wywarem z marchwi) – pektyny zawarte w marchwi łagodzą podrażnioną błonę śluzową.

the-carrot-410670_640

 

Taki zestaw powinien skutecznie wspomóc nas w walce z biegunką i zapobiec przed odwodnieniem.

 

Kiedy do lekarza?

 Biegunkę możemy leczyć objawowo w domu, jednak stale pozostajemy czujni. Jeśli dziecko wykazuje objawy odwodnienia konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Odwiedzamy lekarza również w sytuacji, gdy doustne nawadnianie jest utrudnione przez utrzymujące się wymioty, gdy w stolcu zauważymy krew, w przypadku wysokiej gorączki, a także gdy objawy biegunki utrzymują się dłużej niż 2-3 dni.

Zawsze zgłaszamy się do lekarza, gdy biegunka wystąpi u niemowlaka poniżej 6 miesiąca życia – im mniejsze ciałko tym większe zagrożenie wystąpienia groźnego odwodnienia.

 

POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

 

 

 

, , , , , , , ,