Ciąża,Dziecko,Mamy Tematy,Taty Tematy

Nowe zasady przewożenia dziecka w samochodzie

29 Kwi , 2015  

 

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, zmieniając tym samym zasady przewożenia dzieci w samochodzie. Jest to związane z dostosowaniem prawa polskiego do dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącą zapinania pasów i stosowania fotelików bezpieczeństwa.

 

Co się zmieni?

14 dni od ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw, zostanie zniesiona granica wieku, do którego konieczne było przewożenie dziecka w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym (aktualnie jest to 12 lat). Po zmianie nie będzie istotny wiek dziecka, a jego wzrost.

Dziecko o wzroście co najmniej 150 cm będzie mogło podróżować bez fotelika na przednim siedzeniu. Całkowicie zakazana będzie podróż dziecka na przednim siedzeniu bez fotelika lub urządzenia przytrzymującego, które jest niższe niż 150 cm. Na tylnym siedzeniu, bez fotelika mogą jeździć dzieci mające co najmniej 135 cm wzrostu. W obu przypadkach obowiązkowa jest jazda w zapiętych pasach.

Zapisy regulują też podróż trójki dzieci na tylnym siedzeniu. Dziecko mające co najmniej 3 lata, będzie mogło podróżować bez fotelika, przypięte pasami bezpieczeństwa w sytuacji, gdy dwoje dzieci siedzących obok znajduje się już w zainstalowanych fotelikach bezpieczeństwa i niemożliwym jest zamontowanie dodatkowego, trzeciego fotelika.

Przewożenie dzieci do 3 roku życia w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa będzie niedozwolone.

Kierowcy autobusów wyposażonych w pasy bezpieczeństwa będą zobowiązani do poinformowania pasażerów o obowiązku zapięcia pasów podczas jazdy.

 

Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

 

Według danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z 2014 roku, 89% dzieci w Polsce jest przewożonych w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych urządzeń przytrzymujących. W porównaniu do 2013 r. odsetek ten wzrósł o 4%.

 

Nowela też przewiduje zwolnienia z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa. Między innymi jasno mówi, że kobiety w widocznej ciąży nie muszą zapisać pasów.

Już zajmowaliśmy się tematem zapinania pasów w ciąży (Pasy w ciąży – zapinać czy nie zapinać?) – mimo zwolnienia z obowiązku, sugerujemy zapinać pasy w ciąży!

 

Tomasz Zielonka

Autor Tomasz

Tomasz Zielonka – spiritus movens mamytatytematy.pl – mąż Marty i ojciec Oli, bez wątpienia najpiękniejszego dziecka na ziemi. Od 10 lat związany z mediami od radia przez telewizję po Internet i blogi. Żyć nie może bez dobrego piwa, tłustego jedzenia i polskiej piłki nożnej. Domorosły kucharz, pływak i rowerzysta.

, ,