Ciąża,Taty Tematy

Ojca droga do porodu – przygotuj się na ostrą jazdę

2 gru , 2014  

 

Lekarze ginekolodzy twierdzą, że do porodu powinniście być  gotowi już od 31 tygodnia ciąży. My z Martą właśnie rozpoczęliśmy 41 tydzień, więc jak dobrze policzyliście, jesteśmy gotowi jak cholera. Oczywiście najlepiej jest, gdy wycelujecie elegancko w termin, niestety jeśli rodzicie naturalnie może być to diablo trudne. Dlatego, kiedy nadejdzie ten dzień lepiej żebyś był do niego dobrze przygotowany.

 

Zacznij od siebie

Jeśli ciąża przebiega bezproblemowo, to od 34/35 tygodnia pożegnaj się z piwem, kolegami i wypadami na mecz. No chyba, że chcesz przeżywać te spotkania „na sucho”? Tak myślałem. 😉 Możesz też przyjąć za swoje hasło: „a ja to się dobrze bawię i bez alkoholu”. Czemu nie, na zdrowie! Zupełnie poważnie, to jest ten czas, żebyś sobie odpuścił. Może się okazać, że będziesz w każdej chwili potrzebny, nie tylko żeby wsiąść do samochodu i jechać na porodówkę, ale też w każdej innej sytuacji. Przecież nie chcesz jej zawieść i dać plamy już na samym początku z egzaminu z ojcostwa.

2-4 logo strona final

 

Załatw sprawy w pracy

To powinno być teoretycznie najłatwiejsze. Jeśli masz normalnego szefa, to powinien wszystko zrozumieć. Niemniej jednak daj mu znać wcześniej, że Twoja partnerka jest w ciąży i że w takim, a takim terminie możesz potrzebować kilka dni wolnego. To, że chcesz być przy porodzie swojego dziecka dla Ciebie jest oczywiste, ale niekoniecznie musi być to tak samo jasne dla Twoich przełożonych. Usiądź z nimi, porozmawiaj, że jeśli to nastąpi w dniu pracy, to będziesz chciał się „urwać” i lecieć jak najszybciej tam, gdzie w tym momencie jest twoje miejsce. Postaraj się pozałatwiać wszelkie pilne sprawy, by nie mieć żadnych tyłów w terminie porodu. Dogadaj się z kolegą, koleżanką z pracy, która mogłaby Cię zastąpić w tej wyjątkowej sytuacji. Jeśli nie jesteś wyjątkową gnidą, na pewno ktoś ci pomoże 🙂

 

Droga do szpitala – trasa

Kolejna sprawa, to trasa na porodówkę. Zaplanuj ją dobrze. Po 30-tym tygodniu pewnie jesteście już po wyborze szpitala, w którym będziecie rodzić. Ten problem Cię nie dotyczy, jeśli wybierzesz miejsce blisko Waszego miejsca zamieszkania, albo gdy poród rozpocznie się w godzinach nocnych, gdy ulice są puste. Niestety jak zwykle nie jesteś w stanie tego przewidzieć, dlatego dobrze jest być przygotowanym na różne ewentualności. Ważne, żebyś miał przynajmniej jedną trasę alternatywną, czasem ta dłuższa może okazać się lepsza.

W 30 tygodniu masz teoretycznie jeszcze dużo czasu na zaplanowanie najlepszej drogi do bycia tatą – musi być szybka, ale przede wszystkim bezpieczna. Dobrze jest przejechać się nią w różnych godzinach w ciągu dnia, np. w godzinach szczytu. Może okazać się, że trasa, którą wybrałeś, teoretycznie krótsza i szybsza będzie w danej godzinie zakorkowana. Co wtedy? Znajdź inną.

 

Samochód

Woźnica i wóz muszą być sprawne, to oczywiste, jeśli właśnie minął wasz 31 tydzień, dopilnuj żeby w samochodzie była odpowiednia ilość paliwa, wymieniony olej, ważny przegląd itd. To wszystko podstawowe rzeczy, ale przypomnij sobie o nich teraz i zadbaj o nie tak, żeby nic nie mogło Cię zaskoczyć. Jeśli macie zaplanowany poród na miesiące zimowe, pamiętaj o wymianie opon. Kiedy temperatura spada poniżej zera, warto zwrócić szczególną uwagę na akumulator, czy nie dawał o sobie znać poprzedniej zimy. Gdy samochód jest garażowany pewnie nie powinieneś mieć  żadnych niespodzianek. Gorzej, jeśli nie jest i nie jeździsz nim zbyt często, sytuacja taka może doprowadzić do rozładowania akumulatora. Gdy twój samochód stoi zimą na dworze pamiętaj o tym, żeby od czasu do czasu włączyć w nim silnik i sprawdzić, jak „pali”. Dobrze jest czasem przejechać się nim nawet 10 minut po osiedlu, żeby podładować akumulator. Przy silnych mrozach zaleca się również wyciąganie akumulatora na noc i przenoszenie go do ciepłego miejsca. W waszej sytuacji, gdy liczy się czas reakcji, to trochę bez sensu…

droga do porodu

 

Policja pomocna?

Oczywiście najważniejsze jest to, żeby Twoi pasażerowie znaleźli się w miarę szybko i przede wszystkim bezpiecznie w szpitalu. Co jeśli trafisz na korek? Oczywiście w takiej sytuacji może okazać się, że pokusisz się o złamanie przepisów drogowych (nie zalecamy), ale co wtedy? Czy możesz skorzystać z bus pasa, jeśli droga, którą jedziesz jest zakorkowana? Czy jeśli przekroczysz prędkość, to w momencie kontroli policyjnej zostaniesz potraktowany jak normalny kierowca i zatrzymany? Czy policjanci puszczą cię, ale mandat i tak wypiszą?

Policja odpowiada:  Droga do porodu. Czy i kiedy możemy łamać przepisy? Wywiad z Inspektorem Markiem Konkolewskim (droga do porodu)

Marek Konkolewski - wywiad dla mamytatytematy.pl

Marek Konkolewski – wywiad dla mamytatytematy.pl

 

Pamiętaj, gdy dzieje się coś niepokojącego – dzwoń od razu do lekarza i na pogotowie 999, oni będą szybciej u Ciebie, niż Ty u nich.

 

Spakuj najważniejsze, czyli…

…Spokój, Spokój i jeszcze raz Opanowanie.

 

Bez tytułu

 

Powodzenia!

 

POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

 

Tomasz Zielonka

Autor Tomasz

Tomasz Zielonka – mąż Marty, ojciec Oli i Tadzia. Od lat związany z mediami przez radio, telewizję, Internet i blogi. Żyć nie może bez dobrego piwa, tłustego jedzenia i polskiej piłki nożnej. Domorosły kucharz, pływak i rowerzysta.

, , , ,