Ciąża,Dziecko,Ekspert radzi,Podróże,Policja,Taty Tematy,Zdrowie

Pasy w ciąży. Zapinać czy nie zapinać?

17 lis , 2014   Video

 

Pasy w ciąży – dylematy ciężarnej

Kobiety w ciąży, które podróżują samochodem zadają sobie często to samo pytanie, czy lepiej i bezpieczniej dla nich i maleństwa jest zapinać, czy też nie zapinać pasów bezpieczeństwa?

Oczywiście zanim zdecydujemy się na jedno z rozwiązań, przede wszystkim powinniśmy udać się do naszego lekarza prowadzącego i skonsultować z nim wszystkie za i przeciw. Potem możemy sprawdzić, co w tej kwestii mówi polskie prawo, a na końcu podjąć decyzję, a w zasadzie to decyzję powinna podjąć ciężarna, która odpowiada za życie swoje i jej nienarodzonego dziecka.

Praworządni obywatele zaczną od sprawdzenia dziennika ustaw  i tu natkną się na artykuł 39 ust. 2 ustawy z 1997 r. Prawo o ruchu drogo­wym (Dziennik Ustaw 2005 r. Nr 108, poz. 908), który stanowi, że kobieta w widocznej ciąży w pasach jeździć nie musi, a dokładnie mówi on:

obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

– osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,

– kobiety o widocznej ciąży,

– instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,

– policjanta, funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych oraz żołnierza jednostki wojskowej podporządkowanej Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji – podczas przewożenia osób zatrzymanych (…)”,

…itd.  Reszta wymienionych podmiotów nas teraz nie interesuje.

 

Co o zapinaniu pasów w ciąży mówi Policja? ZOBACZ VIDEO 

Pamiętajmy, że policja nie może wprost zakazać lub nakazać zapinania pasów. Także podejmując decyzję o zapięciu pasów nie możemy sugerować się jedynie opinią tej instytucji. Niemożność otrzymania mandatu za niezapięty pas nie zwalnia nas z obowiązku rozsądnego myślenia.

 

Testy zderzeniowe

W sieci publikowane są wyniki badań przeprowadzonych między innymi przez firmę Volvo, które punktują najczęstsze urazy podczas wypadków z udziałem ciężarnych. Oto one: odklejenie łożyska (najczęściej spotykane), stan zagrożenia płodu, przedwczesny poród, obrażenia płodu: uszkodzenia rąk i nóg. Śmiertelne: śmierć matki, odklejenia łożyska, pęknięta macica, pęknięcie czaszki dziecka.

(Źródło: http://media.volvo.pl/2007/05/ciaza-za-pasem/).

Straszne, wiemy.

 

 

Volvo – oboje zapięci (źródłó: http://www.volvocars.com/pl/sales-services/sales/car-devices/child-safety/pages/pregnant.aspx)

 

 

Zapięte pasy – najlepsza ochrona dla matki i dziecka

Te same badania i zdrowy rozsądek przekonały mnie i Martę do zapinania pasów bezpieczeństwa podczas całej ciąży. W oficjalnych statystykach wypadków zwykle nie podaje się danych dotyczących zgonów nienarodzonych dzieci, a okazuję się, że najwięcej przypadków śmiertelnych nienarodzonych dzieci jest spowodowanych właśnie niezapinaniem pasów.

 

Ktoś powie: no dobrze, ale przecież w momencie gwałtownego hamowania pasy mogą niebezpiecznie ugniatać brzuch mamy. Zgoda, wyobraźmy sobie jednak, co dzieje się, gdy pasy nie są zapięte i przy gwałtownym hamowaniu kobieta leci do przodu, uderzając głową w kierownicę albo kierownica wbija się w jej brzuch, albo co gorsza niezapięta w pasy przyszła mama wypada przez przednią szybę.

Podczas testów Volvo Cars, przeprowadzonych na specjalnym manekinie odpowiadającym fizjonomicznie kobiecie w ciąży, stwierdzono, że ciężarna i jej nienarodzone dziecko są najlepiej chronieni podczas jazdy samochodem z prawidłowo zapiętymi pasami.

 

Jak należy odpowiednio zapiąć pasy bezpieczeństwa: 

  1. Zdejmij z siebie grube, obszerne ubrania. Niech pas przylega jak najbliżej ciała. Jeśli prowadzisz, odsuń siedzenie jak najdalej od kierownicy, ale tak, by wygodnie sięgać do pedałów, trzymaj kierownicę oburącz. Jeśli jesteś pasażerem, ustaw siedzenie jak najdalej od deski rozdzielczej samochodu.
  2. Przeciągnij pas biodrowy nad udami, aby leżał płasko, tuż pod brzuchem. Zadbaj o to, by pas nie opierał się o brzuch.
  3. Przeciągnij pas piersiowy pomiędzy piersiami, aż do boku brzucha, a następnie dociągnij go, żeby mocno przylegał do ciała.

 

Prawidłowo zapięte pasy w ciaży

 

Bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo

Osobiście oprócz tego, że pilnuję, by Marta miała zapięte pasy, sam pilnuję siebie dwa razy bardziej, by nie pozwalać sobie na ryzykowne manewry. Staram się jeździć dwa razy ostrożniej niż przed ciążą, omijam drogi gorszej jakości, a przy dłuższych trasach robię przerwy, by żona mogła odpocząć i rozprostować nogi (to bardzo ważne, by przynajmniej co godzinę zatrzymać się, pozwolić ciężarnej na wizytę w toalecie, krótki spacer, by nie siedziała stale w jednej pozycji).

Oczywiście dobrze, że mamy możliwość zapięcia pasów, które są po to, by nas ratować, ale lepiej, żeby nie dopuszczać do sytuacji, w której musielibyśmy się o tym przekonać na własnej skórze.

Jedźcie bezpiecznie!

Pamiętajcie (do tatusiów) – jesteście w sytuacji, gdzie jako kierowcy odpowiadacie nie tylko za siebie, ale przede wszystkim za waszych pasażerów, za wasze partnerki i dzieci. Oni liczą na was. Nie warto ryzykować.

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

 

 

Tomasz Zielonka

Autor Tomasz

Tomasz Zielonka – mąż Marty, ojciec Oli i Tadzia. Od lat związany z mediami przez radio, telewizję, Internet i blogi. Żyć nie może bez dobrego piwa, tłustego jedzenia i polskiej piłki nożnej. Domorosły kucharz, pływak i rowerzysta.

, , , , , , , , ,