Dziecko,Ekspert radzi,Położna

Położna radzi: Pielęgnacja noworodka w pierwszych dniach życia

18 lis , 2014  

 

Pielęgnacja noworodka tuż po narodzinach

Właściwa pielęgnacja skóry noworodka to pewne wyzwanie, zwłaszcza dla niedoświadczonych rodziców. W momencie narodzin skóra dziecka jest gładka, elastyczna i nie uszkodzona przez czynniki zewnętrze, dlatego tak istotna jest jej odpowiednia ochrona. Poprawnie wykonywana pielęgnacja wpływa na jej dobrostan, nie tylko w wieku niemowlęcym, niesie za sobą też korzyści na przyszłość.

Skóra każdego noworodka jest bardzo delikatna a do tego cienka. Jej ph jest neutralne, co sprzyjać może wszelakim podrażnieniom, wysuszaniu i zakażeniom. Za jej pomocą dziecko odbiera różnorodne bodźce ze środowiska. Jest więc także świetnym narządem zmysłu.

Tuż po narodzinach ciało dziecka pokrywa maź płodowa, czyli kleista, biała substancja, złożona z  złuszczonych  komórek naskórka i wydzieliny gruczołów łojowych. Jej działanie jest istotne dla ochrony i nawilżenia skóry. W ciąży chroni ona skórę przed maceracją a także czynnikami infekcyjnymi, ponieważ zawiera sporo przeciwciał, ułatwia też przesuwanie się ciała dziecka w kanale rodnym. Dawniej wszystkie noworodki tuż po urodzeniu były dokładnie kąpane i oczyszczane nie tylko z resztek krwi i błon płodowych, ale niestety i z dobroczynnie działającej mazi. Dziś większość szpitali odchodzi od tego niekorzystnego zwyczaju. Stawiając na naturalną ochronę ciała. A pierwsza kąpiel oczyszczająca następuje dopiero po powrocie do domu, czyli po upływie kilku dni od narodzin. Bywa, że kolor mazi jest czynnikiem sugerującym jakieś problemy w życiu płodowym np. żółtawy – może wskazywać na chorobę hemolityczną dziecka. Pamiętać należy, że oprócz kąpieli, niekorzystnym działaniem jest również nakładanie oliwki czy ciekłej parafiny. Skórę wystarczy delikatnie osuszyć i lekko, najlepiej po upływie kilku godzin oczyścić ciałko i główkę z resztek krwi.

2140974039_7a228542b9_z

 

Jak oczyszczać skórę noworodka w pierwszych dniach życia?

W pierwszych godzinach najlepiej w ogóle zaniechać takich praktyk. Jeśli poród odbył się drogą naturalną, noworodek będzie lekko obolały, ścieranie zaschniętej krwi np. z główki, może być dla niego sporym dyskomfortem. Jeżeli krwi (przypominam, że jest to krew mamy) jest sporo, możemy poprosić personel o umycie samej główki. W późniejszych dobach, wystarczy delikatnie przetrzeć skórę z mazi w pachwinach, paszkach, w okolicy szyjki (czyli tam gdzie znajdują się zagłębienia i fałdy skórne). Ułatwi nam to zdecydowanie pierwszą kąpiel w domu. Miejsca te dodatkowo należy nawilżać, gdyż lubią się odparzać.
Pierwszą kąpiel może przyspieszyć wystąpienie u dziecka np. silnego rumienia czy trądziku noworodkowego, który będzie należało potraktować kąpielą leczniczą.

(CZYTAJ WIĘCEJ:  Stany przejściowe u noworodka.Jak sobie z nimi radzić?)

 

Nie należy w początkowych dniach życia malucha stosować maści/kremów z tlenkiem cynku, gdyż wysuszają i podrażniają wrażliwą skórę dziecka. Takie preparaty możemy zastosować jedynie na już istniejącą ranę czyli odparzenie. Wyobraźmy sobie wrażliwą, delikatna skórę noworodka, na którą podziałamy preparatem silnie wysuszającym. Zaowocuje to jej natychmiastowym wysuszeniem, powstaniem cieknącej ranki i w rezultacie właśnie koniecznością zastosowania tego specyfiku.

Jeżeli  zależy nam na profilaktyce odparzeń, dbajmy o częstą zmianę pampersów (przed każdym karmieniem), unikajmy przegrzewania i stosujmy łagodne preparaty do pielęgnacji okolic pieluszkowych, mające działanie nawilżające a nie wysuszające.
Nie sugerujmy się naszym osądem, że pieluszka jest czysta. Pampersy doskonale wchłaniają i zapach i kolor moczu. Dlatego jedynie zważenie go, odpowiedziałoby nam na pytanie czy pampers jest na pewno suchy? Stosujmy wietrzenie pupki jeśli zauważymy, że pojawia się odparzenie.

Do codziennej pielęgnacji podkreślam – używajmy kosmetyków nawilżających, zwłaszcza maści.

https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

 

Kikut pępowinowy. Właściwa pielęgnacja – CZYTAJ TUTAJ.

 

Pierwsze ubranka dla noworodka

Aby zapewnić naszemu maleństwu maksymalny komfort i nie podrażnić jego skóry ubranka powinny być  wykonane z naturalnych, „oddychających” surowców. Sięgajmy po te sprawdzonych firm.  Choć kuszą wielorakimi wzorami, na początek nie powinny zawierać wyszywanych aplikacji, które po ułożeniu na brzuszku, mogą być dla dziecka niewygodne i pozostawić ślady na skórze.  Wybierajmy te w jasnych kolorach (idąc za radą naszych babć, że noworodek najlepiej czuje się w jasnych kolorach), gdyż faktycznie niektóre barwniki mogą podrażniać a nawet uczulać. Wielokrotnie byłam świadkiem, gdy mamy zakładały noworodkom jeszcze podczas pobytu w szpitalu nowe ubranka z metkami, które np. przed chwilą otrzymały w prezencie. Nie stosujmy takich praktyk. Rzeczy dla noworodka, powinny być wyprane (np. w płatkach mydlanych) i wyprasowane. Dotyczy to także rożków, otulaczy, kocyków… oraz wszystkich innych rzeczy, które będą miały bezpośrednią styczność z maluchem. Zadbajmy o wycięcie wszystkich metek z ubranek. Wybierajmy skarpetki z luźnym ściągaczem, tak aby nie zostawiały śladów na skórze.

(CZYTAJ WIĘCEJ: Ubranka dla noworodka. Jak je wybrać?)

 

DSC00641

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

Olga Wielgomas

Autor Olga

Olga Wielgomas - magister położnictwa. Od 2010 roku pracownik oddziału noworodkowego w warszawskim szpitalu MSW, a także położna udzielająca wsparcia przyszłym mamom w szkole rodzenia. Prywatnie kobieta spodziewająca się pierwszego dziecka - córeczki.

, , , , , , , ,