Piwo,Podróże,Taty Tematy

Piwny Wiedeń

23 Paź , 2014  

 

Wiedeń to miasto, gdzie można spędzić kilka dobrych dni, zwiedzając wiele atrakcji. Kiedy się jednak zmęczymy, pora poszukać miejsca, gdzie napijemy się dobrego piwka. W Wiedniu tym razem znalazłem dwa takie miejsca.

 

Piwny Wiedeń: 7 Stern Bräu

Pierwsze piwne miejsce to 7 Stern Bräu mieszczące się na Siebensterngasse 19.

Za pierwszymi drzwiami w korytarzu prowadzącym do głównej sali stoi automat do piwa! Wrzucamy kasę wybieramy numer piwa, które chcemy nabyć i możemy już lecieć z półlitrową szklaną butelką (albo kilkoma) do domu. Ceny piw na wynos wahają się między 2,90 a 3,30€ i jest to cena niższa od tej na miejscu w lokalu. Automat przyjmuje monety i banknoty oraz wydaje resztę więc elegancko.

Wiedeń – automat z piwem

Knajpa jest nieco ciasna w typie bardziej piwiarni, niż restauracji z browarem. Zaraz za wejściem jest bar w kształcie litery C, w środku którego znajdują się kadzie. Miejsca do siedzenia są rozmieszone w kilku salach.

Wiedeń - 7 Stern Bräu

Wiedeń – 7 Stern Bräu

Piwa, które są dostępne na miejscu to: Wiener Helles (pils), Prager Dunkles (ciemny lager), Märzen, Hanf (lager z ziołami), chilli (lager z chilli), Rauchbier (palone), IPA i zawsze jest jakiś Bock (koźlak). Podczas mojej wizyty,  była to wersja koźlaka z ziołami. Wszystkie piwa serwowane w pojemnościach 0,3; 0,5 i 1L w firmowym szkle (kufel, szklanka nic niezwykłego).

Wiedeń - 7 Stern Bräu

Wiedeń – 7 Stern Bräu

Muszę powiedzieć, że na miejscu koźlak czy IPA mnie rozczarowały. Koźlak miał nieułożony alkohol, natomiast IPA słaby aromat, w którym pojawiały się też nieprzyjemne nuty, a goryczka była dosyć zalegająca i trochę to piwo męczyłem. Ceny piw w lokalu 3,60 do 4€.

Piwa, które kupiłem na wynos czyli palone i Wiener Helles były z kolei ok. Tak więc do tego miejsca wrócę tylko ewentualnie po piwo na wynos (podobno pod automatem cieszyłem się jak dziecko biorąc kolejną butelkę, tak przynajmniej twierdzą świadkowie).

 

Piwny Wiedeń: 1516 Brewing Company

Drugie piwne miejsce to 1516 Brewing Company mieszczący się na Schwarzenbergstraße 2.

Lokal ma dwa poziomy i ogródek. Na dole długi bar i kadzie oraz kilka stolików i to jest część barowa. Na górze mały bar lekko schowany za ścianą i sporo stolików, to część bardziej restauracyjna. Rezerwacje przyjmowane są tylko na górną salę i tylko w opcji „przychodzimy. coś jemy i pijemy oczywiście” 😉

Piwa, które tu serwują na co dzień to: 1516 Lager, 1516 Black & Tan (to mieszanka piwa ciemnego i jasnego), 1516 Shandy (radler), Victory Hop Devil IPA, 1516 Weisse (piwo pszeniczne z dodatkiem chmielu Cascade). Są również piwa specjalne (które co jakiś się zmieniają): Rhine Opal Pale Ale (ich wersja Kölsch, czyli piwa z Kolonii), Bavarian Dunkles V2 (ciemny niemiecki lager „ulepszony” przez nich) oraz Wood barrel aged edition: Black Sherry (imperialny stout leżakowany w beczce po sherry). Wszystkie piwa są podawane w brandowanym szkle i jak widać na zdjęciach nie są to zwykłe szklanki czy kufle. Pojemności, które można zamówić są różne w zależności od piwa, mogą być 0,1; 0,25; 0,3; 0,4 i 0,5L. Ceny piw od 3,20 do 3,90€.

Wiedeń - 1516 Brewing Company

Wiedeń – 1516 Brewing Company

Pszenica była bardzo dobra, zapach i smak głównie bananowy. Chmielu nie było za bardzo czuć ani w smaku ani w aromacie, może goryczka jest wyższa niż w klasycznym pszenicznym. IPA również bardzo ok, dobry aromat, średnia goryczka, dobra pijalność. Wziąłem Rhine Opal Pale Ale, które przypominało mi nieco amerykańskie piwo pszeniczne i poszedłem porozmawiać z piwowarem. Imperial stout leżakował w beczce po cherry jedynie dwa tygodnie, alkohol na poziomie 7% przy 16% ekstrakcie, a więc jak na styl to raczej lekkie. Piwo było kawowe, palone z wyraźną goryczką. Bardzo ładnie się prezentowało w kieliszku (ta piana…) i było bardzo pijalne.

Zjedliśmy tam również lunch w postaci jakiejś zupy i rostbefu leżakowane w ciemnym lagerze 🙂 lunch przepyszny, za jedyne 7,60€ i co ważne codziennie inne menu. Bardzo fajne miejsce, na pewno godne polecenia ze względu na piwo, jak i na jedzenie. Na wynos można kupić 5L beczki 🙂 W ciągu dnia to miejsce świeci pustkami. Skuszeni jednak dobrym piwkiem, wróciliśmy późnym wieczorem i wszystkie stoliki były zajęte, nawet na zewnątrz. Muszę powiedzieć, że obsługa była bardzo profesjonalna,  udzielała wszystkich informacji, a jak czegoś nie wiedziała to od razu zasięgała wiadomości od piwowara, który cały czas był na miejscu.

 

Sklep piwny: Kaiserstraße 67

Gdyby ktoś z was chciał znaleźć sklep z austriackimi nowofalowymi piwami, to przypadkiem natknąłem się na Kaiserstraße 67, na sklep Grand Cru, gdzie można takie piwa zakupić. Niestety z asortymentu sklepu nie skorzystałem bo akurat był zamknięty :/ Właściciel chyba się nie przemęcza, bo otwarte ma od wtorku do soboty w godzinach 12-19 😛

 

PS. Na koniec: Brno

Wyszło trochę długo, aż się nie spodziewałem:) Jeśli ktoś dotarł do tego miejsca to dodam, że dobrym przystankiem do/z Wiednia jest Brno. Miasto na jeden/dwa dni jak znalazł do zwiedzania. Dobre piwo i niezłe jedzenie można znaleźć np.: w Hotelu Pegas. Na dole hotelu znajduje się czeska piwiarnia z miejscami na szybkie piwko w przedsionku i sporą ilością miejsca w środku. W ofercie między innymi IPA (miałem szczęście, bo to nowość w ofercie, pewnie będzie się co jakiś czas pojawiała) i stout owsiany oprócz standardowych czeskich, wszystkie warzone na miejscu. Polecam 🙂 szczególnie, że ceny czeskie są znacznie niższe niż austriackie. Z Brna jest też Lucky Bastard więc w niektórych knajpach można się natknąć na piwa z tego nowofalowego browaru.

Brno

Brno

 

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

 

 

Adam Bogucki

Autor Adam

Adam - warszawiak, mąż i właściciel psa rasy grecki kundel. Fascynację dobrym piwem zaczął na dobre pod koniec 2011 roku. Od tej pory stara się śledzić nowości i rozwój polskiej piwnej nowofalowej sceny, ale nie stroni też od piw z innych stron świata. Lubi pokręcić się po mieście i pojechać gdzieś dalej od czasu do czasu, najlepiej zahaczając o jakiś browar lub festiwal piwa. Od kilku lat zapalony narciarz.

, , , , ,