Ciąża,Dziecko

Pokolenie 17,77 zł. Dobry klimat dla rodziny

24 cze , 2015  

 

Władza w Polsce – każda – znana jest z dobrego poczucia humoru, szkoda, że czarnego humoru. Bo co innego można napisać, gdy dowiadujemy się, że Sejm przegłosował nowe prawo dające kwotę 17,77 złotych zasiłku macierzyńskiego dla kobiet prowadzących firmę mniej niż dwa lata.

Dwa lata. Tyle też nad nowym prawem pracował najpierw polski rząd, a potem parlament. I dzisiaj nie ma się co oburzać na ministerstwo, rządzących i ZUS, chociaż oczywiście można, bo za przyjęciem nowej kwoty głosowały wszystkie obecne w Sejmie partie polityczne – w sumie 425 posłów. Na początku czerwca ustawę dostał prezydent i jeśli ją podpisze, nowe zasady wejdą w życie od 1 listopada.

Według nich kobieta, która urodzi po tym terminie, a ma działalność gospodarczą krócej niż dwa lata oraz korzysta z preferencyjnej stawki ZUS, dostanie 297,18 zł. Od tej kwoty będzie musiała zapłacić jeszcze obowiązkową składkę zdrowotną. W sumie na życie pozostanie jej 17 zł i 77 groszy miesięcznie. I super licząc, że w Biedronce promocyjna paczka pieluch kosztuje 29 złotych, to przyszła matko policz sobie na ile paczek będzie Cię stać? Już?

Prawo, które zostało zmienione obowiązywało w Polsce od 16 lat. Oczywiście nie od dzisiaj wiadomo, że kobiety wykorzystywały tę lukę, żeby podwyższyć sobie wypłatę macierzyńskiego. Natomiast nowe prawo jest po prostu krzywdzące i sprowadza wszystkie kobiety prowadzące działalność mniej niż dwa lata planujące mieć dzieci do roli oszustek.

Według nowego prawa, jeśli kobieta chciałaby dostawać więcej, musi podwyższyć sobie składkę i opłacać ją przez 12 miesięcy przed pójściem na urlop macierzyński. Może ekspertem nie jestem, ale gdzieś o uszy się obiło, że ciąża przynajmniej u ludzi trwa dziewięć miesięcy, niestety nowe prawo działa wstecz. Na Facebooku powstała grupa Matki na DG: NIE!- dla prawa wstecz” , która liczy na razie ponad tysiąc członków. Powstała również petycja kierowana do Prezydenta RP, gdzie możemy przeczytać:

Wątpliwości budzi:
1. sposób naliczania zasiłku z tytułu macierzyństwa, który stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa.
2. bardzo krótkie, trzymiesięczne vacatio legis ustawy dla kobiet – przedsiębiorców, które uniemożliwia opłacenie przez 12 m-cy wyższych stawek (ciąża trwa 9 m-cy) i tym samym pozbawia kobiety praw nabytych.

 

Panie z grupy „Matki na DG: NIE! – dla prawa wstecz” ,– do tej pory zrobiły taki rumor w tej sprawie, że już wczoraj udało im się zmusić Ministerstwo do podjęcia kroków, by podnieść wypłacaną składkę do wysokości 1000 zł. Warunkiem będzie jednak błyskawiczne procedowanie Sejmu w tej sprawie. Tego samego Sejmu, który jednogłośnie przegłosował prawo dające przyszłym biznes-mamom po 17,77  na głowę. Klawo?

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

 

 

Avatar photo

Autor Tomasz

Tomasz Zielonka – mąż Marty, ojciec Oli i Tadzia. Od lat związany z mediami przez radio, telewizję, Internet i blogi. Żyć nie może bez dobrego piwa, tłustego jedzenia i polskiej piłki nożnej. Domorosły kucharz, pływak i rowerzysta.

, , , , ,