Dziecko,Filmy,Mamy Tematy,Taty Tematy

Ranking filmów animowanych, które zachwycą i dziecko i rodzica

21 lut , 2015  

 

Nie samą Peppą dziecko żyje (uf, uf)

Moi synowie i filmy – dwie największe pasje mojego życia. Jako fan Kubricka i Tarantino oczyma wyobraźni widziałem naszą trójkę (Mikołaj 6, Tymek 4 i Dumny Tatuś, czyt. Autor) siedzących na kanapie i obgryzających paznokcie z podniecenia na „Wściekłych psach” czy „Urodzonych Mordercach”…Tyle, że…wróć. Jeszcze nie teraz, oj długo jeszcze chłopie poczekasz na taką scenę. Czyli co? Jesteśmy skazani na świnkę Peppę? Czy może na częściową tylko dawkę przyjemności z wieczorów filmowych, bo na „Wściekłych” nie będzie ich obok, a na bajkach będę nieobecny, nie zaśmieję się szczerze, gdy ludzik A zrobi śmieszną minę do Ludzika B, nie będę bawił się razem z nimi. O Zgrozo. Filmowo osamotnieni na amen:)

Już zaczynałem przyzwyczajać się do myśli o Peppie, gdy na ratunek przyszedł mi sam Pixar. Otrzymałem najlepszy prezent: bajki nie – bajki.

Odkryłem wspaniałe produkcje dla dzieci, które wciągnęły w swój magiczny świat całą naszą trójkę. Spełniło się moje marzenie – siedzimy w trójkę na kanapie zagryzając paznokcie, podekscytowani biegiem wydarzeń. Maluchy dostały super baję, ja dostałem super historię, świetne animacje, efekty, emocje. I sam już nie wiem, czy z każdą kolejną produkcją staję się znowu małym chłopcem, czy może „Pulp Fiction” nie jest już tak ekscytujący jak kiedyś:)

 

Ranking (subiektywny) filmów animowanych dla dzieci i dorosłych

Mikołaj i Tymon podzielili moją filmową pasję, dlatego też w trójkę szybko staliśmy się ekspertami w dziedzinie filmów animowanych, przynajmniej w naszym małym, rodzinnym kole krytyków filmowych. I jako przewodniczący naszego koła stworzyłem bardzo subiektywny ranking 10 filmów animowanych, które ojciec z największą przyjemnością obejrzy ze swoimi dziećmi. Dodam, że skoncentrowałem się na filmach, które bawią nie tylko dzieci, ale i rodziców.

Zaczynam od miejsca 10:

 

  1. Osmosis Jones(2001) – na miejscu dziesiątym nie mamy klasycznej animacji tylko hybrydę z filmem aktorskim. Poznajemy przeziębionego Franka, granego przez Billa Murreya (który według mnie jest wystarczającą rekomendacją do obejrzenia tego filmu) i jego całe wnętrze:) Wewnątrz Franka rozgrywa się typowe Buddy Cop Movie między białymi krwinkami a tabletkami na przeziębienie. Mamy tu policjanta, przebiegłego złoczyńcę, skorumpowanego burmistrza i pościgi, dużo pościgów – czyli super zabawa dla starego i młodych.
Osmosic Jones, materiały prasowe

Osmosic Jones, materiały prasowe

 

  1. Piraci! (2012) – no kto nie lubi piratów? Jack Sparrow pokazał, że potrafią być fajni, a kapitan Piracki, że naprawdę śmieszni. Genialna animacja poklatkowa twórcy Wallaca i Gromita, która zabiera nas w czasy kiedy morza były nieskończone, a szkorbut oznaką prawdziwej męskości. Ani przez sekundę nie ma nudy, a rodzice, jak i dzieciaki łapią zakwasy od szczerego śmiania się.
Piraci , materiały prasowe

Piraci , materiały prasowe

 

  1. Stalowy gigant (1999) – film, który nie wiedzieć czemu okazał się finansowa klapą. Przepiękna historia przyjaźni, poświęcenia osadzona w latach 50-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Film, na którym nawet taki stary pierdziel jak ja i się pośmiał, i popłakał…
Stalowy gigant, materiały prasowe

Stalowy gigant, materiały prasowe

 

  1. WALL·E (2008) – pierwszy, ale z pewnością nie ostatni film animowany z wytwórni Pixara na tej liście. Historia robocika, który samotnie sprząta świat tak zaśmiecony przez ludzi, że ci musieli go opuścić. Historia miłosna z ekologicznym przesłaniem, dodatkowo Odyseja kosmiczna dla dzieciaków. Bomba!!!
WALL-E, materiały prasowe

WALL-E, materiały prasowe

 

  1. Lego Batman. Moc superbohaterów D.C.(2013) – Mamy tutaj Batmana, Robina, Supermana, Jokera, Lexa Luthora i wielu innych. Dla wszystkich fanów komiksów pozycja obowiązkowa, dla fanów lego również. Był moment, że moje dzieciaki oglądały to przynajmniej raz dziennie i ani im, ani mi się nie znudził…
Lego Batman, materiały prasowe

Lego Batman, materiały prasowe

 

  1. Wallace i Gromit: Klątwa królika (2005) – dr Jekill i Mr Hyde w wersji dla najmłodszych. Sporo kontrolowanego strachu i jeszcze więcej śmiechu. Uwielbiam wszystko co wychodzi spod ręki studia Aardamana. „Uciekające kurczaki” były genialne, „Piraci!” o których pisałem wcześniej również, jednak ten film bije wszystkie na głowę. Bohaterowie, których pokochaliśmy w serialu w wersji pełnometrażowej radzą sobie jeszcze lepiej. Prawie półtora godziny idealnej rozrywki!!!
Wallace i Gromit Klątwa królika, materiały prasowe

Wallace i Gromit Klątwa królika, materiały prasowe

 

  1. Ratatuj (2007) – szczerze to żaden z tak ostatnio popularnych programów kulinarnych, ani też filmów fabularnych nie oddaje klimatu gotowania i smaku potraw tak jak historia szczurka Remiego. Połączenie szczura i kuchni wydaje się być niedorzeczne, jednak w tym przypadku sprawdza się idealnie, aż chce się zostać kucharzem. Dodatkowo jest tam jeden moment, przy którym zawsze mam mega ciarki na plecach i bardzo wilgotne oczy…
Ratatuj, materiały prasowe

Ratatuj, materiały prasowe

 

  1. LEGO® PRZYGODA (2014) – czego my tutaj nie mamy…rok 1984 Orwella? Jest! Matrix? Jest! Władca Pierścieni? No raczej! Batman??? Mówisz masz. A to tylko czubek góry lodowej. Czy taki mega mix nie może wyjść fajnie!? W tym przypadku sprawdził się doskonale. Akcja rozkręca się z minuty na minutę i z każdą chwilą jest coraz lepiej. Dodatkowo końcowy morał, który powinien zobaczyć każdy rodzic. Do mnie dotarło! I jeszcze jedno… KLOCKI LEGO RZĄDZĄ!!!
Lego przygoda, materiały prasowe

Lego przygoda, materiały prasowe

 

  1. Toy Story 3 (2010) – przyznam się, że jest to mój osobisty numer jeden, jednak nie moich dzieci. Dlatego tylko numer dwa. Trzecia część Toy Story przebiła poprzednie, równie genialne części. Mamy tutaj świetną historię, rozgrywającą się na różnych płaszczyznach, całą masę nowych bohaterów i przebiegłego złoczyńcę. Jest też Ken! Nic więcej nie powiem, trzeba obejrzeć. Na koniec scena, przy której jeśli ktoś nie płacze, to jest bez serca albo nigdy nie miał prawdziwych przyjaciół. Przepiękne…
Toy Story 3, materiały prasowe

Toy Story 3, materiały prasowe

 

Oczywiście trzeba wspomnieć o kilku tytułach, które co prawda nie załapały się do pierwszej dziesiątki, jednak grzechem byłoby o nich zapomnieć. Oto one: Gdzie jest Nemo?(2003), Fantastyczny Pan Lis(2009), Megamocny(2010), Auta(2006), Epoka lodowcowa(2002), Iniemamocni(2004), Kubuś i Hefalumpy(2005), Mała syrenka(1989), Nowe szaty króla(2000), Piotruś Pan(1953), Dumbo(1941).

 

  1. Jak wytresować smoka 2 (2014) – pierwsza część jest pozycją obowiązkową, jednak druga odsłona przygód Czkawki i Szczerbatka to prawdziwe arcydzieło. Wizualnie onieśmiela, historia miłości, przyjaźni, poświęcenia. Jeżeli jesteś ojcem i masz syna to będziesz płakać jak mała dziewczynka. Moje dzieci zakochały się w smokach, ja również. Tak po cichu wam powiem, że to będzie zwycięzca 22 lutego…
Jak wytresować smoka 2, materiały prasowe

Jak wytresować smoka 2, materiały prasowe

 

Dotarliśmy do końca. Wybaczcie, jeśli pominąłem ważny dla Was tytuł. Prawdopodobnie nie przypadł nam do gustu albo go jeszcze nie widzieliśmy. Dlatego piszcie komentarze i podawajcie swoje ulubione tytuły, a na pewno nadrobimy zaległości.

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

 

 

Piotr Babczyszyn

Autor Piotr

Ojciec dwóch łobuzów, wrocławianin na stałe mieszkający w Zielonej Górze. Zawodowo od paru lat związany z Regionalną Telewizją Lubuską, prywatnie miłośnik kina, dobrej muzyki i komiksów.

, , , , , , ,