Dziecko,Ratownik Medyczny,Zdrowie

Zadławienie i zachłyśnięcie u dzieci – Pierwsza pomoc

17 lut , 2015  

 

W życiu każdego rodzica zdarzają się czasem takie dni, gdy jego pociecha przeraża go nie na żarty. Jednym z przypadków, kiedy zaczynamy zmieniać kolor włosów na bardziej srebrzysty jest ten, w którym nasze dziecko czymś się zadławi lub zachłyśnie. Praktycznie każdy rodzic przez to przeszedł lub przejdzie, bo niestety nie da się tego w zasadzie uniknąć…dlatego warto  wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować.

Najpierw może troszkę teorii:

 

Zachłyśnięcie a Zadławienie

Zachłyśnięcia możliwe są w każdej grupie wiekowej, ponieważ związane jest z kontaktem dróg oddechowych z płynem. Płyny mogą dostać się do dróg oddechowych już w okresie niemowlęcym (mleko, herbatki etc). Jednak poważniejsze i trudniejsze do opanowania są zakrztuszenia – zadławienia. Zadławienie to ciało stałe w drogach oddechowych. Ciało stałe, kęsy pokarmowe są trudniejsze do ewakuacji.

Dzieci w  zasadzie dławią się wszystkim co możemy sobie wyobrazić… to co w rączce dziecka automatycznie ląduje w jego ustach. Jednak statystycznie najczęstsze są kęsy pokarmowe.

fot. flickr.com/photos/amunivers/2848728367

fot. flickr.com/photos/amunivers/2848728367

 

Jak  dochodzi do zadławienia?

Gdy do dróg oddechowych dostaje się ciało obce powodujące niedrożność dróg oddechowych, tym samym ogranicza dostęp powietrza do płuc. Brak powietrza = niedotlenienie.

Niedotlenienie = zagrożenie. Na szczęście niezwykle rzadko dochodzi do całkowitej niedrożności dróg oddechowych. Wciąż jednak ten mechanizm jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród dzieci i niemowląt.

 

Czym grozi zadławienie?

Grozi niedotlenieniem mózgu i całego organizmu.

W zależności od czasu trwania niedotlenienia mogą występować różne konsekwencje  – od strachu i chwil nerwówki, przez niepełnosprawność, do śmierci włącznie.

 

Niedotlenienie – jakie to może mieć konsekwencje?

Niedotlenienie powoduje uszkodzenie mózgu i innych narządów wewnętrznych. Najbardziej narażony na uszkodzenia jest mózg, ze względu na jego ogromne zapotrzebowanie na tlen.

Czas niedotlenienia mózgu ma kluczowe znaczenie. im jest dłuższy – tym poważniejsze konsekwencje. Niedotlenienie może doprowadzić do ciężkiego kalectwa a nawet śmierci. Mózg pobiera 20% całego zapotrzebowania na tlen organizmu. Jest naszym „twardym dyskiem”, w którym mamy zapisane wszystkie odruchy, pamięć i umiejętności. W okresie niemowlęcym i dziecięcym mózg intensywnie się rozwija. Każde jego niedotlenienie może skutkować niepełnosprawnością w przyszłości.

 

Jak udzielać pomocy?

Przede wszystkim zachować spokój. jest to niezwykle trudne, ale kluczowe w tej sytuacji.

Jeżeli jest to dorosły lub dziecko, które już z nami współpracuje – zachęcajmy do kaszlu. Kaszel jest naturalnym bardzo efektywnym odruchem pomagającym pozbyć się z dróg oddechowych niechcianego gościa. Jeżeli jednak kaszel przestaje być efektywny, spada jego siła, należy pochylić dziecko główką do dołu jednocześnie stabilnie je podtrzymując, dobrym rozwiązaniem jest przewinięcie dziecka przez kolano (u niemowląt podtrzymując główkę) i uderzanie między łopatkami. Grawitacja + działanie siły zwiększającej ciśnienie w drogach oddechowych daje efekt zwiększenia efektywności kaszlu.

 

Co jest najważniejsze?

Czas reakcji i opanowanie.

 

Czy trzymanie dziecka za nóżki jest dla niego bezpieczne?

Kategorycznie NIE! Grozi to ciężkim kalectwem dziecka! Wiąże się z ryzykiem dekapitacji (przerwania łączności nerwowej mózgu z kręgosłupem/oderwania głowy),  dodatkowo uszkodzeniami i wyrwaniem słabych stawów biodrowych.

 

Czy możemy wyjmować ciała obce palcem?

Nie jest to wskazane ze względu na ryzyko wepchnięcia ciała obcego głębiej. Lepiej i bezpieczniej jest pochylić dziecko główką w dół i pozwolić samoistnie ewakuować się temu co tam wpadło.

 

Co jeżeli moje dziecko się zanosi podczas płaczu?

Jeżeli zdarza się to bardzo często warto zgłosić się do lekarza rodzinnego i ocenić jaka jest przyczyna takiego stanu.

Natomiast pojedyncze przypadki nie stanowią niczego niezwykłego i są konsekwencją hiperwentylacji. a samo „zanoszenie się” jest stanem wyrównywania stężenia (prężności) gazów oddechowych we krwi. Zwykle stan bezdechu ustępuje samoczynnie. Czasem potrzebna jest niewielka stymulacja – np. dmuchnięcie w usta lub nos dziecka. W kolejnym wpisie napiszę o tym więcej 🙂

 

Poniżej prezentuję bardzo fajne rozwiązanie mogące uchronić przed zadławieniem podczas karmienia. Gadżet dostępny w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi ,czy w sklepach internetowych. Polecam!

NIK-gryzak_uzycie

Przedstawiam również krótki filmik z Dzień Dobry TVN, gdzie pokazuję, jak udzielić pierwszej pomocy dziecku przy zadławieniu: http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/co-zrobic-gdy-dziecko-sie-zachlysnie,115189.html

tvn

 

 

Śledź nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

 

 

Ariel Szczotok

Autor Ariel Szczotok

Ariel Szczotok - Ratownik medyczny, pielęgniarz, Koordynator szkoleń medycznych w jednym z największych Towarzystw Ubezpieczeniowych na polskim rynku, instruktor kwalifikowanej pierwszej pomocy. Właściciel firmy szkoleniowej specjalizującej się w szkoleniach medycznych i szeroko pojętych usługach medycznych. Autor cyklu dotyczącego pierwszej pomocy u dzieci w Dzień Dobry TVN.

, , , , , ,