Dziecko,Ekspert radzi,Położna,Zdrowie

Zasady pielęgnacji skóry noworodka (powrót do domu)

27 Lis , 2014  

 

Po powrocie z noworodkiem ze szpitala, rodzice stają przed wyzwaniem, jakim jest samodzielna pielęgnacja noworodka. Właściwa pielęgnacja skóry noworodka ma kluczowe znaczenie dla zachowania odpowiedniej ochrony skóry dziecka i wpływa na jej stan w wieku niemowlęcym, jak i niesie za sobą korzyści w przyszłym życiu dziecka.

 

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry noworodka:

  • nie kąpmy noworodka  częściej niż co drugi dzień,
  • do wody zawsze dodajmy specjalne środki do kąpieli. Nie wykonujmy kąpieli w samej wodzie – twarda woda źle wpływa na skórę noworodka (może powodować AZS, podwyższa ph, zwiększa przepływ krwi),
  • ciałko dziecka opłukujmy wodą nie pocierając go,
  • osuszajmy ruchami dotykowymi również nie wykonując pocierania,
  • natłuszczajmy skórę w okolicy pieluszkowej,
  • jeśli wystąpi rumień noworodkowy, dziecko możemy kąpać w nadmanganianie potasu lub krochmalu zamiast płynu do kąpieli. Nie stosujmy wtedy maści na całe ciało a jedynie na okolicę pieluszkową i przesuszone partie ciała,
  • nie używajmy do kąpieli olei roślinnych np. oliwy z oliwek. Większość olei uszkadza skórę. Zamiast nich proponuję zastosować delikatną emulsję do kąpieli,
  • czytajmy składy stosowanych kosmetyków,
  • pierzmy i prasujmy ubranka oraz rzeczy mające styczność z noworodkiem

 

Czy noworodek miewa potówki?

Potówki to zaczopowane przewody potowe. Występują u ok. 40% noworodków, zazwyczaj po upływie kilkunastu dni, czasem kilku tygodni od porodu. Nie dotyczą dzieci przebywających w pierwszych dniach po porodzie na oddziale. Do ich powstawania predysponuje głownie przegrzewanie dzieci. Potówki mogą również pojawić się na skutek niewłaściwej pielęgnacji np. stosowaniu oliwki u dzieci otyłych. Umiejscowione mogą być zarówno na twarzy, głowie, szyi jaki i tułowiu. Postępowaniem profilaktycznym jest kontrola temp. otoczenia do około 20 – 22 stopni.  Nieprzegrzewanie dzieci, dbanie o dobre jakościowo ubranka. Pomocne w leczeniu bywają chłodne okłady, zastosowanie specjalnych płynów czy kąpieli  leczniczych, rezygnacja z oliwek do ciała, które zaostrzają zmiany, przemywanie potówek wodą, a następnie 70% spirytusem.

 

Pielęgnacja oczu

Oczyszczanie oczu dziecka możemy wykonywać przed każdą kąpielą lub nawet kilkakrotnie w ciągu dnia np. w sytuacji przed podaniem odpowiednich kropli zapobiegających powstawaniu ropy.  Wydzielina ropna zbiera się  np. na skutek wykonania zabiegu Credego, który chroni przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek (stosowanym u noworodków urodzonych drogą naturalną). Oczy noworodka bardzo delikatnie – ruchem „zgarniającym” (zgarniając dokładnie bród czy zaschniętą wydzielinę ropną) przemywamy odsączonym sterylnym gazikiem w kierunku – od zewnątrz do wewnątrz, czyli od skroni w kierunku noska. Nie wykonujemy pocierania, oczyszczamy delikatnie (intensywne oczyszczanie może podrażnić oczy i wywołać lub zwiększyć opuchliznę). Stosujemy do tego celu: przegotowaną wodę, wodę destylowaną lub sól fizjologiczną (według zaleceń personelu).

flickr.com/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

 

Pielęgnacja noska

Niedrożny nosek dziecka będzie utrudniał mu ssanie i spokojny sen.  Po porodzie często błona śluzowa jest na tyle obrzęknięta, że oczyszczanie nosa nie przynosi porządanych efektów. Po powrocie do domu starajmy się unikać wysokiej temperatury powietrza i niskiej wilgotności w pomieszczeniu w którym przebywa noworodek. Stosujmy nawilżacze powietrza np. ultradźwiękowe.
Do czyszczenia nosa możemy użyć zestawu typu: „Frida”, a w celu nawilżenia wpuścić kilka kropel roztworu soli morskiej do każdego przewodu nosowego, a następnie noworodka ułożyć w pozycji na boku. Obecnie nie zaleca się stosowania gumowych gruszek.

flickr.com/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

 

Pielęgnacja jamy ustnej

Około 8 – 10 dnia życia dziecka w jego jamie ustnej, na skutek przeniesienia drożdżaków podczas porodu z pochwy matki, mogą pojawić się pleśniawki. Widoczne będą na policzkach, języku, dziąsłach. Dziecko ma prawo w tym czasie być niespokojne, gorzej ssać. Na pleśniawki stosujemy „Aphtin” lub „Nystatynę” i jałowym gazikiem nałożonym na wskazujący palec – „pędzlujemy” (czyli lekko ścieramy) jamę ustną dziecka, w miejscach występowania pleśniawek. W czasie kuracji smarujemy także brodawki matki. Raz na kilka dni warto gazikiem delikatnie wytrzeć wnętrze buzi dziecka, aby oczyścić je z resztek pokarmowych.

flickr.com/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

 

Pielęgnacja uszu

Uszka oczyszczamy tylko na zewnętrz. Myjemy je za pomocą odsączonego z niewielkiej ilości przegotowanej wody wacika. Nie wolno używać patyczków do uszu (nawet tych przeznaczonych dla dzieci), gdyż niesie to ryzyko uszkodzenia przewodów słuchowych.

flickr.com/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

 

Pielęgnacja paznokci

Pierwsze paznokcie są niezwykle kruche, wykruszają się same w ciągu tygodnia – dwóch. Nie należy ich obcinać, ponieważ można uszkodzić czy zranić opuszki palców! Kolejne, po upływie przynajmniej 2 tygodni, obcinamy zaokrąglonymi nożyczkami dla dzieci, nie zaokrąglając ich brzegów a więc – „na prosto”.

flickr.com/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

 

Interesujące? POLUB nas na Facebooku i obserwuj na twitterze. 

Olga Wielgomas

Autor Olga

Olga Wielgomas - magister położnictwa. Od 2010 roku pracownik oddziału noworodkowego w warszawskim szpitalu MSW, a także położna udzielająca wsparcia przyszłym mamom w szkole rodzenia. Prywatnie kobieta spodziewająca się pierwszego dziecka - córeczki.

, , ,